Sejm: rodzina Ulmów wśród patronów roku 2024
Rodzina Ulmów, zamordowana przez Niemców za pomoc Żydom, znajdzie się wśród patronów roku 2024. Zdecydował o tym jednogłośnie Sejm, który w ten sposób chce upamiętnić 80. rocznicę zbrodni w Markowej na Podkarpaciu.
2023-07-28, 21:40
Pod koniec 1942 roku Józef i Wiktoria Ulmowie wychowujący sześcioro małych dzieci, zdecydowali się przyjąć pod swój dach ośmioro Żydów z rodzin Grünfeldów, Goldmanów i Didnerów. Wszyscy - w sumie 16 osób, w tym będąca w zaawansowanej ciąży Wiktoria Ulma - zostali zamordowani 24 marca 1944 roku przez niemieckich żandarmów dowodzonych przez Eilerta Diekena.
- Jakie motywy kierowały Ulmami? Była to bezinteresowna miłość bliźniego. Ulmowie ukrywali Żydów przez około 15 miesięcy - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Gołojuch. - Wizyta w niemieckim muzeum osób ratujących Żydów, gdzie co prawda jest przypomniana Irena Sendlerowa czy Zofia Kossak-Szczucka, ale gdzie nie ma ani rotmistrza Witolda Pileckiego, ani rodziny Ulmów, pokazuje, że mamy obowiązek, aby takie postawy i takie rodziny przypominać - dodał inny z posłów PiS Piotr Babinetz, szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Kierowali się miłością do drugiego człowieka
Posłanka Lewicy Paulina Matysiak podkreślała, że rodzina Ulmów w okrutnych czasach kierowała się miłością do drugiego człowieka. - Ich świadectwo to dowód na to, że człowieczeństwo nie upadło. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza teraz, kiedy koszmar wojny wrócił do Europy, a do głosu dochodzi nienawiść - mówiła Paulina Matysiak.
Poseł klubu Koalicji Polskiej Jarosław Rzepa zaznaczył, że historia rodziny Ulmów to przesłanie miłości do ludzi, bohaterstwa w obliczu zagrożenia oraz heroicznej walki o życie. - Kolejny raz upamiętniamy ofiary bestialstwa i okrucieństwa tych, którzy mordowali miliony niewinnych ludzi. Niech przykład człowieczeństwa i tragedii wobec zaplanowanej na 10 września beatyfikacji rodziny Ulmów będzie dla nas wszystkich żywym świadectwem umiłowania najważniejszych wartości, jakimi są życie, braterstwo i chęć niesienia bezinteresownej pomocy bliźniemu w obliczu wojny - powiedział Jarosław Rzepa.
REKLAMA
W wieczornym bloku głosowań Sejm poparł również projekty uchwał ustanawiające rok 2024 rokiem Marka Hłaski, arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Zygmunta Miłkowskiego oraz Polskich Olimpijczyków.
- Beatyfikacja rodziny Ulmów. Ks. Burda: całym swoim życiem dojrzewali do męczeństwa
- Spotkanie "Od Markowej do Watykanu". Wiceszef IPN: miłość bliźniego wyniesie Ulmów na ołtarze
IAR/łs
REKLAMA