Opłacalność produkcji w dobie niskich cen rynkowych. Znamy kwotę wsparcia dla producentów zbóż
Ponad miliard złotych wypłaciła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach wsparcia dla producentów zbóż. Chodzi o dwa programy pomocowe obejmujące dopłaty do sprzedaży pszenicy, gryki i kukurydzy.
2023-08-11, 16:34
Stawki uzależnione były od regionu i okresu, w którym dokonywano transakcji - barierą czasową rozdzielającą te programy był 14 kwietnia. Pomoc ograniczono do upraw z areału 300 hektarów.
Utrzymać opłacalność produkcji
Jak szacuje minister rolnictwa Robert Telus, dopłaty do sprzedaży w połączeniu z innymi płatnościami pozwalają utrzymywać opłacalność produkcji w dobie niskich cen rynkowych.
- Nikt nie wie, jakie będą ceny po żniwach, ale dziś nikt nie może powiedzieć, że to się nie opłaca. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej średni koszt uprawy i zbioru pszenicy z hektara to 5 tysięcy złotych. Z drugiej strony mamy przychody - nieco ponad 3 tysiące tych dopłat do sprzedaży, 500 złotych do zakupu nawozów, 200 złotych zwrotu akcyzy za paliwo i średnio 1000 złotych unijnych dopłat bezpośrednich. Do tego należy dodać jeszcze płatność za sprzedany plon z tego hektara - dziś nikt nie może mówić, że to się nie opłata - wyliczał szef resortu.
REKLAMA
Ponad 80 tysięcy płatności na konta
Według danych ze Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej, w pierwszym tygodniu sierpnia za tonę pszenicy konsumpcyjnej i paszowej rolnicy otrzymywali od przedsiębiorstw średnio około 960 złotych za tonę. To niemal o 40 procent niższe stawki, niż przed rokiem. O 30 procent spadły też średnie wyceny kukurydzy, za którą rolnicy mogą liczyć na niemal 1000 złotych za tonę.
ARiMR wykonała dotychczas w ramach dopłat do sprzedaży zbóż ponad 80 tysięcy płatności na konta beneficjentów.
Posłuchaj
Posłuchaj
- Kredyty płynnościowe dla rolników. Wiemy, ile złożono już wniosków
- Pomoc finansowa dla sprzedawców zbóż. Znamy kwotę wsparcia
IAR/PR24/akg
REKLAMA