Minister Telus: PO od zawsze działa przeciwko polskiej wsi, nie czuje polskiego rolnika

2023-08-18, 23:05

Minister Telus: PO od zawsze działa przeciwko polskiej wsi, nie czuje polskiego rolnika
Robert Telus ocenił, że PO nigdy nie rozumiała polskiego rolnika. Foto: PAP/Paweł Jaskółka, Twitter/MRiRW

- Za czasów swoich rządów PO-PSL podejmowały szereg decyzji wymierzonych przeciwko polskim rolnikom i rolnictwu - powiedział w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Robert Telus. - PO nigdy nie czuła polskiego rolnika. Ich program był zawsze skierowany przeciwko Polsce "powiatowej" i Polsce "wiejskiej", przeciwko tej właśnie Polsce "rolniczej" - dodał.

Minister Rolnictwa Robert Telus na antenie Polskiego Radia 24 w audycji "Północ-Południe" komentował piątkowe wydarzenia z Konina, kiedy to działacze Koalicji Obywatelskiej przedstawili wszystkich swoich kandydatów z tego okręgu, startujących w wyborach do Sejmu. Szef resortu rolnictwa odniósł się do sytuacji kiedy to na spotkaniu z politykami pojawił się rolnik, który wyraził rozgoryczenie faktem, że za czasów rządów PO-PSL rolnikom zostały odebrane wcześniejsze emerytury i jak wszyscy byli zmuszeni do pracy do 67. roku życia. 

- Przypomina mi się ustawa, który wprowadził rząd PO-PSL, która podnosiła wiek emerytalny rolnikom o siedem lat, a kobietom na wsi o 12 lat. Już tutaj było widać, że PO działa przeciwko polskiej wsi - mówił na antenie Polskiego Radia minister rolnictwa Robert Telus. 

Kołodziejczak zdradził polską wieś

Szef resortu rolnictwa zwrócił też uwagę na to, że rolnik, który przybył na spotkanie z politykami PO, skrytykował również lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka. - Podkreślił, że on po prostu zdradził. I to zdradził nie tylko polską wieś, ale przede wszystkim tych, którzy mu zaufali. Ludzi, którzy myśleli, że Michał Kołodziejczak naprawdę walczy o polskie rolnictwo, a on walczył tylko i wyłącznie o miejsce na liście w wyborach do Sejmu - zauważał.

Minister Telus zwracał uwagę również na to, że obecnie Michał Kołodziejczak krytykuje pomoc jaką Prawo i Sprawiedliwość kieruje w stronę polskich rolników. - Dzisiaj kiedy mamy wojnę za naszą wschodnią granicą, a w Europie wojnę ekonomiczną i gospodarczą, gdzie my robimy wszystko, by pomóc polskiemu rolnikowi przetrwać ten trudny okres, Michał Kołodziejczak mówi, że to jest "rozdawnictwo". Dla mnie jest to bardzo niepokojące, a jednocześnie przypomina wiejskie przysłowie: "Wszedł między wrony i kracze jak one" - podkreślał Robert Telus.

Brak oferty PO dla rolnictwa

Robert Telus pytany był również o to jaką ofertę dla rolnictwa przedstawia dziś największa partia opozycyjna. - Jeżeli chcielibyśmy spojrzeć tak naprawdę na program PO, który do tej pory realizowali, to był on skierowany przeciwko Polsce "powiatowej" i Polsce "wiejskiej", przeciwko tej właśnie Polsce "rolniczej". To oni likwidowali punkty pocztowe na wsiach, posterunki policji czy linie autobusowe czy kolejowe. My to wszystko przywracamy - zauważał minister.

Szef resortu rolnictwa zwracał również uwagę, że dziś Platforma Obywatelska należy do grupy partii rządzących w Unii Europejskiej, wśród których są również tzw. Zieloni. - To są ludzie otwarcie przeciwko polskie wsi. Namawiają nas by jeść owady, a nie mięso. Nawołują do tego żebyśmy 20 proc. naszego areału zalali wodą. Do tej grupy od paru dni należy też Michał Kołodziejczak i Agrounia. Szczerze współczuję ludziom, którzy poszli za Kołodziejczakiem, ufali mu, a dziś zostali z niczym. Dziś palą i wrzucają do kosza flagi Agrounii - dodawał.

Polacy nie wierzą w obietnice PO

Minister komentował także zapowiedzi przedstawicieli opozycji, którzy deklarują utrzymanie obecnego wieku emerytalnego. - Ja osobiście i myślę, że wielu Polaków nie wierzy w jakiekolwiek obietnice wyborcze PO. Bo niejednokrotnie politycy tej partii mówili, że kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami, a później się robi całkowicie do innego - zauważał.

- Tak był gdy dochodzili do władzy. Wówczas w kampanii wyborczej obiecywali, że nie będą podnosić wieku emerytalnego. A gdy dostali się do władzy to pierwsze co zrobili to ten wiek podnieśli - podsumowywał. 

Posłuchaj

Minister Robert Telus o obietnicach PO dla rolnictwa (Polskie Radio24 - Północ-Południe) 8:14
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

***

Audycja: Północ-Południe

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Robert Telus, (minister rolnictwa i rozwoju wsi)

Data emisji: 18.08.2023

Godzina emisji: 21.36


PR24/łs

Polecane

Wróć do strony głównej

Najnowsze: