Finowie negocjują umowę obronną z USA. Większe możliwości działania i odstraszania

Armia USA otrzyma do dyspozycji jedno z fińskich lotnisk oraz port morski jeśli fińsko-amerykańskie porozumienie DCA wejdzie w życie. Zdaniem dowódcy fińskich sił zbrojnych, gen. Timo Kivinena umowa "wzmocni, w ramach NATO, zdolności odstraszania i obrony, tak w czasie pokoju, jak i w kryzysie". 

2023-08-19, 13:57

Finowie negocjują umowę obronną z USA. Większe możliwości działania i odstraszania
Władze Finlandii negocjują porozumienia z USA na temat warunków obecności na swoim terytorium amerykańskich żołnierzy. Foto: Shutterstock/Jne Valokuvaus

Negocjowana obecnie dwustronna fińsko-amerykańska umowa DCA (ang. Defence Cooperation Agreement) zawiera warunki obecności wojsk amerykańskich na terenie Finlandii. W praktyce określa zasady pobytu oddziałów, magazynowania sprzętu czy też dokonywania inwestycji w infrastrukturę.

Wzmocnienie Finlandii

Treść porozumienia między krajami zaczęła być omawiana, zanim Finlandia zdecydowała o przystąpieniu do NATO. (Wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego było reakcją na rosyjski atak na Ukrainę.) Formalnie, na szczeblu urzędniczym, negocjacje rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku.

- Byłoby dziwne, gdybyśmy - już jako sojusznicy - nie pogłębiali współpracy - stwierdził dowódca fińskich sił zbrojnych, gen. Timo Kivinen, który był gościem sobotniego programu telewizji Yle. Jego zdaniem dwustronne umowy (w tym z największą armią NATO) są ważne, ponieważ pomoc w razie potrzeby, może nadejść szybciej niż w ramach procesu natowskiego.

- Fińsko-amerykańskie porozumienie DCA wzmocni, w ramach NATO, zdolności odstraszania i obrony, tak w czasie pokoju, jak i w kryzysie - powiedział gen. Kivinen.

REKLAMA

Zakłada się, że armia USA otrzyma do dyspozycji jedno z fińskich lotnisk oraz port morski. Negocjacje ws. fińsko-amerykańskiej umowy DCA mają zostać zakończone na początku przyszłego roku. Następnie dokument trafi do zatwierdzenia przez krajowy parlament.

Zapora przez rosyjskim imperializmem

"Porozumienie DCA może być nawet bardziej znaczące dla Finlandii i całej Skandynawii niż członkostwo w NATO"- komentował z kolei dziennik "Iltalehti", wskazując na tworzenie się przy pomocy USA na północy Europy swoistej twierdzy demokracji, zapory przed rosyjskim imperializmem.

Umowa DCA jest obecnie także negocjowana w Danii oraz Szwecji, zaś Norwegia już taką umowę zawarła.

Negocjacje ws. fińsko-amerykańskiej umowy DCA mają zostać zakończone na początku przyszłego roku. Następnie dokument trafi do zatwierdzenia przez krajowy parlament.

Armia USA, biorąc udział w ćwiczeniach, jest obecna na terenie Finlandii niemal każdego tygodnia. Tak jest od wiosny 2020 r., a bez porozumienia jest to trudniejsze administracyjnie – przyznał gen. Kivinen, który był gościem sobotniego programu telewizji Yle.

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej