Wzrost poparcia dla prezydenta. Zobacz najnowszy sondaż

Z sierpniowego sondażu CBOS wynika, że prezydenturę Andrzeja Dudy ocenia dobrze 50 proc. badanych, 29 proc. respondentów pozytywnie ocenia pracę Sejmu, a z pracy Senatu zadowolonych jest 31 proc. badanych.

2023-08-29, 15:38

Wzrost poparcia dla prezydenta. Zobacz najnowszy sondaż
CBOS: 50 proc. dobrze o działalności prezydenta; 31 proc. pozytywnie o pracy Senatu, a 29 proc. o pracy Sejmu. Foto: Shutterstock.com/BeautifulBlossoms; Grand Warszawski/Shutterstock; Twitter.com/@prezydentpl; Twitter.com/@PolskiSenat

CBOS poinformowało w komentarzu do sondażu, że "w sierpniu obserwujemy poprawę notowań Sejmu i prezydenta, pogorszyły się natomiast oceny pracy Senatu. Zmiany te współwystępują ze wzrostem poparcia dla rządzącego ugrupowania, zarejestrowanym w tym miesiącu".

Pozytywna ocena prezydenta

Z sondażu wynika, że "wyraźnie lepsze niż w ubiegłym miesiącu są notowania głowy państwa". W sierpniu pozytywnie prezydenturę Andrzeja Dudy ocenia 50 proc. respondentów, to o 7 punktów procentowych więcej niż w lipcowym sondażu. Niezadowolenie z prezydentury Dudy wyraża 41 proc. badanych - o 6 punktów proc. mniej niż w lipcu. CBOS podało, że "obecne opinie są identyczne z zarejestrowanymi w maju".

Czytaj także w tvp.info: Zasieki Donalda Tuska przeciwko Romanowi Giertychowi

CBOS wskazuje, że "w sierpniu obserwujmy poprawę notowań Sejmu i - w większym stopniu - pogorszenie opinii o Senacie". Pracę Sejmu pozytywnie ocenia 29 proc. badanych, o 2 punkty procentowe więcej niż w lipcu. Niezadowolonych z pracy Sejmu jest 57 proc. ankietowanych (o 4 punkty procentowe mniej niż miesiąc temu).

REKLAMA

Czytaj także w PAP: Sondaż CBOS. Która partia prowadzi?

Praca Senatu spotyka się z aprobatą 31 proc. ankietowanych, (o 6 punktów proc. mniej niż w poprzednim sondażu), natomiast krytykuje ją prawie połowa respondentów (48 proc., wzrost o 3 punkty procentowe).

Metodologia badania

CBOS przeprowadziło badanie w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

REKLAMA

Czytaj także w i.pl: Kampania wyborcza 2023 na żywo. Kto wygra wybory? 

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 14 do 27 sierpnia 2023 roku na próbie liczącej 1024 osoby (w tym: 61,9 proc. metodą CAPI, 24,8 proc. - CATI i 13,3 proc. - CAWI).

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Radosław Fogiel w Programie 1 Polskiego Radia

dz/PAP, IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej