Powstanie szósta dywizja Wojska Polskiego. Będzie operowała wzdłuż Wisły, w centralnej Polsce

2023-08-31, 11:20

Powstanie szósta dywizja Wojska Polskiego. Będzie operowała wzdłuż Wisły, w centralnej Polsce
Powstanie szósta dywizja Wojska Polskiego. Foto: TT/Zelazna_Dywizja/MON

Powstanie nowa dywizja w polskiej armii. Z ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej wynika, że w najbliższych dniach kierownictwo resortu obrony narodowej ogłosi utworzenie szóstego związku taktycznego w polskim wojsku. Według MON ma być zlokalizowany wzdłuż Wisły, w centralnej części Polski.

Oficjalna informacja o utworzeniu szóstej dywizji ma być podana do publicznej wiadomości w pierwszych dniach września. Dywizja będzie kolejną formowaną w ostatnim czasie.

Rok temu szef MON, minister Mariusz Błaszczak ogłosił powołanie 1 Dywizji Piechoty Legionów. Struktura ma już dowództwo. Trwa tworzenie poszczególnych jednostek. Od lipca tego roku formowana jest m.in. jednostka w Kolnie na Podlasiu, która jest batalionem zmotoryzowanym.

Zobacz także w i.pl: Gen. Roman Polko o likwidacji jednostek wojskowych. "Wcześniejsze rządy właściwie chciały likwidować wszystko, co było"

Będzie to kolejna stworzona w ostatnim czasie dywizja Wojska Polskiego. Na początku bieżącego roku szef MON zatwierdził koncepcję sformowania 1 Dywizji Piechoty Legionów - piątej dywizji w polskiej armii. Jak zapowiedział, jej jednostki ulokowane będą przede wszystkim w woj. podlaskim - między jednostkami 18 Dywizji Zmechanizowanej rozlokowanymi głównie w woj. mazowieckim i lubelskim oraz jednostkami 16 Dywizji, rozlokowanymi głównie w woj. warmińsko-mazurskim. Nowe jednostki mają powstać m.in. w Łomży, Grajewie, Kolnie, a także m.in. w Czerwonym Borze nieopodal Zambrowa oraz w Siemiatyczach. W jej ramach ma m.in. zostać odtworzona jednostka w Ciechanowie.

Czytaj więcej w TVP Info: 629 zlikwidowanych jednostek wojskowych. „Mapy wstydu” rządów PO-PSL [WIDEO]

Zobacz również:

[ZOBACZ TAKŻE] PO likwidowała jednostki wojskowe. Fogiel: oddaliby Rosji wschód i mielibyśmy w Polsce sytuację z Buczy

IAR/nt

Polecane

Wróć do strony głównej