Polacy w Kanadzie. Historia nieznana

  2023-09-04, 10:51

  Polacy w Kanadzie. Historia nieznana
  Okładka książki "Polacy w Kanadzie. Historia grobami pisana". Foto: mat.promocyjne

  Pierwsi Polacy na terytorium dzisiejszej Kanady zaczęli przybywać w dobie rozbiorów Rzeczypospolitej, sporo w nich było też żołnierzy wojen napoleońskich. Migracja na większą skalę do Kanady rozpoczęła się w połowie XIX w., a na początku szczególnie widoczna w niej była społeczność kaszubska. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Stanisław Stolarczyk, autor książki "Polacy w Kanadzie. Historia grobami pisana". 

  Książka nosi podtytuł "Historia grobami pisana", bo autor, badając losy licznych społeczności polskich na ziemi kanadyjskiej, skupionych na ogół wokół parafii rzymskokatolickich, skupił się na kategorii źródeł historycznych, jaką są nagrobki na lokalnych cmentarzach. Jak się okazuje, treść napisów nagrobnych potrafi dostarczyć wielu informacji i ciekawych wniosków.

  Stanisław Stolarczyk omawia kolejne fale migracji i osadnictwo w poszczególnych prowincjach Kanady. Bardzo ciekawego materiału do analizy dostarczają przy tym wspomniane już nagrobki, a konkretnie poprawność językowa napisów na nich. Błędy językowe świadczyć mogą o poziomie alfabetyzacji, ale także w późniejszym czasie asymilacji i niestety zanikaniu i słabnięciu znajomości poprawnej polszczyzny.


  Posłuchaj

  Stanisław Stolarczyk o Polakach w Kanadzie (Poczytnik) 21:02
  +
  Dodaj do playlisty

   

  Więcej w nagraniu.

  * * *

  Audycja: Poczytnik

  Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

  Gość: Stanisław Stolarczyk (autor książki "Polacy w Kanadzie. Historia grobami pisana")

  Data emisji: 3.09.2023

  Godzina: 22.06

  PR24


  Polecane

  Wróć do strony głównej