Pieniądze za sprzedaną pszenicę i grykę w większości na kontach rolników. ARiMR: wszyscy otrzymają wsparcie

2023-09-13, 08:37

Pieniądze za sprzedaną pszenicę i grykę w większości na kontach rolników. ARiMR: wszyscy otrzymają wsparcie
Polskie rolnictwo cierpi najbardziej ze względu na to, że staliśmy się pierwszym krajem tak docelowym jak i tranzytowym dla zboża, owoców czy jaj z Ukrainy.Foto: Foto: Aleksandr Rybalko/Shutterstock

101 tys. rolników otrzymało w sumie ponad 1,87 mld zł w formie dopłat do sprzedanej między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 r. pszenicy lub gryki - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W komunikacie zapewniono, że Agencja dokłada wszelkich starań, by wnioski, których złożono ponad 117,5 tys., były jak najszybciej rozpatrywane, a pieniądze niezwłocznie wypłacane.

"Nabór zakończył się 31 lipca, a już 4 sierpnia rozpoczęła się realizacja płatności" - poinformowano.

Wysokość wsparcia jest zróżnicowana

O pomoc mogli się ubiegać producenci pszenicy lub gryki, którzy złożyli w 2022 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie i wykazali uprawy (maksymalnie 300 ha) tych roślin, a ziarno sprzedali w okresie od 15 kwietnia do 15 lipca 2023 r. Nabywcą musiał być podmiot uprawniony do skupu i przetwarzania zboża lub obrotu nim, a także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Transakcja powinna zostać potwierdzona fakturą VAT, jej duplikatem lub fakturą VAT RR.

Wysokość wsparcia jest zróżnicowana. W przypadku pszenicy istotny jest termin sprzedaży zboża, a jeśli chodzi o grykę, pod uwagę bierze się również województwo, w którym położone jest gospodarstwo ubiegającego się o wsparcie.

Pula środków może być zwiększona

W przypadku pszenicy dopłata wynosi 3.025 zł/ha lub 2.200 zł/ha. Do gryki pomoc jest w wysokości 700-875 zł/ha.

Pomoc pochodzi z budżetu krajowego, a pula środków przeznaczona na nią wynosi 2 mld zł. Ja zapewnia Agencja, jeżeli okaże się, że nie będzie wystarczająca, zostanie zwiększona, by wszyscy, którzy spełniają warunki, otrzymali wsparcie.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej