Światowy Dzień Sepsy. Zaprezentowano narodowy program walki z niebezpieczną przypadłością
Skuteczność wyleczenia sepsy zależy głównie od wczesnej diagnostyki. W tym celu w ramach Narodowego Programu Zwalczania Sepsy lekarze specjaliści podkreślają konieczność powołania wielodyscyplinarnych zespołów, zajmujących się rozpoznawaniem i leczeniem sepsy, wprowadzenie krajowego rejestru przypadków sepsy, wyszkolenia personelu medycznego.
2023-09-13, 16:45
Jednym z nim jest edukacja, świadomość społeczna również pracowników służby zdrowia na temat tego czym jest sepsa, jak ją szybko rozpoznać i właściwie leczyć.
Drugi drugi problem to organizacja logistyki, tak, by pacjent z sepsą bez zwłoki trafiał do miejsca, gdzie uzyska rozpoznanie i odpowiednie leczenie.
Sprawny systemu diagnostyki choroby
Doktor Konstanty Szułdrzyński zwrócił uwagę na potrzebę sprawnego systemu diagnostyki choroby.
REKLAMA
- Bardzo istotne jest, żebyśmy stosowali antybiotyki dobrze dostosowane do rodzaju drobnoustroju, jeśli stosujemy antybiotyki, które działają na wszystkie bakterie, jest ryzyko, że tworzą się szczepy bakterii, które na te antybiotyki - najsilniejsze jakie mamy - stają się odporne. Bardzo istotne jest byśmy trafiali w ten drobnoustrój, który spowodował sepsę - zaznaczył lekarz.
Dodał, że ta diagnostyka była odpowiednio wykorzystywana, by było wiadomo kogo do niej kierować i w którym momencie.
- Ważne są również działania profilaktyczne, jak odpowiednie szczepienia, które zapobiegają sepsie - podkreślił doktor Szułdrzyński.
Powiedział, że bardzo dużo przypadków sepsy rozwija się u dzieci do piątego roku życia, 40 procent przypadków sepsy, a u dzieci sepsa jest spowodowana drobnoustrojami, na które są szczepionki jak meningokoki, pneumokoki.
REKLAMA
Czytaj także w niezależna.pl: Polska zdecydowała ws. embarga na ukraińskie zboże. Suski: „Nie dajemy ustawić się KE pod ścianą!”
[ZOBACZ TAKŻE] Joanna Lichocka o szczegółach programu "Dobry Posiłek"
Narodowy Program Zwalczania Sepsy
Narodowy Program Zwalczania Sepsy prezentuje grono specjalistów podczas konferencji zorganizowanej w Szpitalu MSWiA. Specjaliści podejmują temat leczenia sepsy między innymi u dorosłych i dzieci, w Szpitalnych Oddziałach Rehabilitacyjnych, Oddziałach Intensywnej Terapii.
REKLAMA
Z powodu sepsy do oddziałów intensywnej terapii hospitalizowanych jest rocznie 58 tysięcy osób. Sepsa była też najczęstszą przyczyną zgonów pacjentów w przypadku COVID-19.
Sepsa jest reakcją organizmu na zakażenie wywołane bakteriami, wirusami lub grzybami. Może prowadzić do niewydolności wielonarządowej, a nawet do śmierci.
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Czytaj również:
- Bezpłatne leki i lepsze żywienie szpitalne. PiS planuje zmiany w ochronie zdrowia
- Emerytury stażowe. Minister Maląg wyjaśnia: będą zależne od odprowadzanych składek
IAR/mm
REKLAMA
REKLAMA