Kolej bardziej eko. PKP Intercity podpisała list intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa
Przedstawiciele PKP Intercity podpisali we wtorek w Gdańsku list intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa. Zakłada on współpracę spółek nad rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które będą służyć efektywnemu korzystaniu z energii i wspierać ochronę klimatu.
2023-09-19, 12:40
We wtorek, w trakcie odbywających się w Gdańsku targów kolejowych TRAKO 2023, podpisano list intencyjny pomiędzy PKP Intercity a PGE Energetyka Kolejowa. Jak podała spółka PKP Intercity, list intencyjny zakłada współpracę spółek nad rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które będą służyć efektywnemu korzystaniu z energii i wspierać ochronę klimatu. Wypracowane rozwiązania mają także umożliwić PKP Intercity wykorzystanie na większą skalę w przewozach pasażerskich energii elektrycznej wyprodukowanej z OZE.
Wiceprezes PKP Intercity Tomasz Gontarz podkreślił, że porozumienie "ma doprowadzić do tego, że ten prąd, który płynie w trakcji i z którego PKP Intercity korzysta, będzie "zielony".
- Będziemy mogli w pełni i z dumą mówić, że jesteśmy najbardziej ekologicznym przewoźnikiem i ta emisja gazów cieplarnianych jest minimalna - podkreślił.
Cele strategiczne spółek są zbieżne
Tomasz Gontarz wskazał, że 85 proc. pojazdów PKP Intercity jest zasilanych energią elektryczną, więc współpraca z PGE Energetyka Kolejowa jest współpracą strategiczną. Wyraził też nadzieję, że porozumienie doprowadzi do tego, że także inni przewoźnicy pasażerscy działający na terenie kraju zawrą współpracę z PGE Energetyka Kolejowa.
REKLAMA
PKP Intercity podało, że podpisanie listu intencyjnego jest kolejnym krokiem na drodze do tworzenia ekologicznego, niskoemisyjnego transportu kolejowego oraz poprawy efektywności energetycznej. Porozumienie wpisuje się w strategię spółki, planującej być pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu.
Prezes PGE Energetyka Kolejowa Sylwester Szczensnowicz ocenił, że cele strategiczne obu spółek są zbieżne.
- Intencją zainicjowanego przez PGE Energetyka Kolejowa programu "Zielona Kolej" jest zasilanie sektora kolejowego czystą energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych i osiągniecie neutralności klimatycznej. Wspólnie z przewoźnikami pracujemy nad tym, aby w 2030 r. 85 proc. całości wolumenu energii wykorzystywanej na kolei pochodziło z OZE - powiedział.
"Zielona Kolej" będzie się powiększać
- Liczymy, że grono uczestników programu "Zielona Kolej" będzie się systematycznie powiększać. Dzięki temu przeprowadzenie strategicznych zmian na polskiej kolei zdecydowanie przyspieszy - zaznaczył Sylwester Szczensnowicz.
REKLAMA
PKP Intercity podały, że 85 proc. taboru firmy nie emituje spalin, a udział ten będzie sukcesywnie rosnąć wraz z postępem w realizacji największego w historii spółki programu inwestycyjnego "PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji". Dodatkowo - jak podano - przewoźnik realizuje działania, takie jak eco driving czy eco parking, które pozwalają na oszczędność zużycia energii rzędu kilku procent rocznie.
Program "Zielona Kolej" jest odpowiedzią na współczesne wyzwania energetyczne i klimatyczne. Realizacja jego założeń ma pozwolić zredukować emisję dwutlenku węgla na kolei o 8 mln ton.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA