Antony Blinken o działaniach Putina: jeden człowiek nie może decydować o naszej przyszłości

2023-09-21, 00:14

Antony Blinken o działaniach Putina: jeden człowiek nie może decydować o naszej przyszłości
Antony Blinken powiedział, że Rosja atakuje podstawowe zasady Karty Narodów Zjednoczonych a Ukraina ich broni. Foto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Rosja atakuje podstawowe zasady Karty Narodów Zjednoczonych a Ukraina ich broni. Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział dalsze wspieranie Ukrainy - informuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA.

Antony Blinken przypomniał swoją niedawną wizytę na Ukrainie, podczas której bezpośrednio zapoznał się z rosyjskimi okrucieństwami.

Plan Putina

- Wojna, którą prezydent Putin otwarcie deklarował od samego początku, ma na celu wymazanie Ukrainy z mapy jako suwerennego kraju i przywrócenie utraconego imperium Rosji - mówił szef amerykańskiej dyplomacji dodając, że w wojnie na Ukrainie jest tylko jeden agresor i jedna ofiara.

- Jedna strona atakuje podstawowe zasady Karty Narodów Zjednoczonych, a druga broni ich od ponad półtora roku - powiedział.

Blinken zarzucił Rosji łamanie także Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego.

- Rosja niemal codziennie popełnia zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości i Ukrainie - oświadczył Blinken. Sekretarz stanu USA skrytykował Putina za groźby nuklearne oraz wycofanie się z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej. - Nie możemy pozwolić by jeden człowiek decydował o naszej przyszłości - zakończył szef amerykańskiej dyplomacji.

Zbrodnie Rosji

Przemawiając w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, prezydent Andrzej Duda przypominał zbrodnie, jakich Federacja Rosyjska dopuściła się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy na Ukrainie. Wskazał, że tym postępowaniem Moskwa wyklucza się ze wspólnoty międzynarodowej i wezwał do stworzenia specjalnego trybunału, który osądzi czyny Kremla z ostatniego czasu.

Imperialistyczna Rosja zdyskredytowała się jako członek wspólnoty międzynarodowej - powiedział w środę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ prezydent RP Andrzej Duda podczas debaty nt. Ukrainy. Wyraził też poparcie dla utworzenia specjalnego trybunału ds. sądzenia rosyjskich zbrodni i międzynarodowego mechanizmu rekompensaty szkód Ukrainie.

Posłuchaj

Blinken: Rosja popełnia zbornie wojenne (Marek Wałkuski/IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej