Prace przy budowie elektrowni w Ostrołęce. Energa wydała nowy komunikat
Zaawansowanie wszystkich prac przy budowie elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce wyniosło na koniec sierpnia 48 proc. - przekazała Energa. Dodano, że z Opola do Ostrołęki dotarł pierwszy transport elementów wielkogabarytowych skraplacza, który będzie połączony z turbiną parową.
2023-09-26, 10:30
"Realizacja projektu budowy elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce przebiega zgodnie z harmonogramem - zaawansowanie realizacji wszystkich prac (projektowania, zakupów i dostaw oraz budowy) wynosi na koniec sierpnia 48 proc." - poinformowała Energa z Grupy Orlen w komunikacie.
Spółka dodała, że w poniedziałek z Opola do Ostrołęki dotarł pierwszy transport elementów wielkogabarytowych skraplacza.
- To kolejna część budowanej elektrowni gazowo-parowej, która ma stać się ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego w północno-wschodniej Polsce - wskazała Energa.
"Kluczowy kamień milowy"
W komunikacie przypomniano, że po pracach projektowych, ziemnych i fundamentowych, a także po dostarczeniu części turbiny parowej, transport skraplacza jest "kolejnym wyzwaniem". Wyjaśniono, że skraplacz, w którym para wodna zmienia swój stan skupienia, będzie połączony bezpośrednio z turbiną parową.
REKLAMA
Jak podano, skraplacz powstał w zakładach firmy Famet w Opolu.
"To potężne urządzenie zostanie przetransportowane w postaci dwóch ważących po 73 tony modułów - długich na 14 m i wysokich na niemal 6 m. Pierwsza część skraplacza dotarła już na miejsce po pokonaniu ponad 600-kilometrowej trasy. Transport drugiego modułu rozpocznie się jeszcze we wrześniu br." - zapowiedziano.
Energa przypomniała, że pod koniec czerwca 2023 r. w projekcie bloku gazowo-parowego w Ostrołęce osiągnięto "kluczowy kamień milowy".
"Spółka prowadząca inwestycję w elektrownię o mocy ok. 750 MW podpisała umowę o zewnętrzne finansowanie kredytowe w formule project finance. Spółka CCGT Ostrołęka, należąca do Grupy Orlen, zawarła umowy kredytów z konsorcjum składającym się z polskich i międzynarodowych instytucji finansowych" - zaznaczono w komunikacie.
REKLAMA
Cele dekarbonizacyjne Polski
Podkreślono, że blok energetyczny w Ostrołęce to jedno z "kluczowych przedsięwzięć" Grupy Orlen w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących KSE.
"Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski" - dodano.
Zwrócono uwagę, że inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce będzie wspierać zarówno cele dekarbonizacyjne Polski, jak też samej Grupy Orlen.
"Koncern w swoim segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40 proc. na każdej MWh (megawatogodzinie) do 2030 roku oraz do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku" - podano w komunikacie Energii.
REKLAMA
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA