KGHM nawiązał współpracę z Wojskami Obrony Cyberprzestrzeni. Firma jest organizatorem cyberpoligonu
Wspólne szkolenia z obszarów cyberbezpieczeństwa i IT zakłada podpisany przez KGHM i Wojska Obrony Cyberprzestrzeni list intencyjny. Projekt koordynować będzie Centralny Ośrodek Przetwarzania Informacji (COPI), wyspecjalizowany oddział miedziowej spółki.
2023-10-03, 15:42
Prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot podkreślił, że Wojsko Polskie jest w system cyberbezpieczeństwa instytucją kluczową.
- Współpraca na tym polu to dla KGHM możliwość wzmacniania systemu zdolnego po przeciwdziałania współczesnym zagrożeniom w sieci i nie tylko. Liczymy na bliską współpracę naszych specjalistów z wojskowymi ekspertami - powiedział Zdzikot, cytowany w komunikacie miedziowej spółki.
Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. dywizji Karol Molenda zwrócił z kolei uwagę, że współpraca w dziedzinie cyberbezpieczeństwa jest kluczowa w zwalczaniu coraz bardziej zaawansowanych cyberataków.
REKLAMA
Cyberbezpieczeństwo kraju
W liście intencyjnym wskazano na współpracę MON oraz KGHM na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni w kraju. "Strony będą wymieniać się doświadczeniami i wiedzą z zakresu cyberbezpieczeństwa. Planowane są m.in. działania promocyjne dotyczące tego tematu oraz wspólne projekty związane z bezpieczeństwem" - napisano w komunikacie. W planach są również wspólne szkolenia z zakresu reagowania na incydenty oraz analizy dotyczące działań związanych z cyberbezpieczeństwem.
Do zadań WOC należą zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego całego resortu, prowadzenie badań, projektowanie, budowa, wdrażanie, użytkowanie oraz ochrona narodowych technologii kryptologicznych czy wytwarzanie nowych produktów dla państwa przez zespolenie potencjału naukowego i przemysłowego w obszarze zaawansowanych technologii informatycznych i kryptograficznych. Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni prowadzi też działalność naukowo-edukacyjną, wdrożeniową, badawczo-rozwojową i opiniodawczą.
Cyberpoligon
REKLAMA
Z kolei oddział KGHM, Centralny Ośrodek Przetwarzania Informacji prowadzi program edukacyjny "Cyfrowa Przyszłość Miedzi" skupiony wokół tematów związanych z cyfryzacją, cyberbezpieczeństwem i rozwojem nowoczesnych technologii. Projekt jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych: techników, w których funkcjonują klasy o profilu informatycznym oraz liceów ogólnokształcących z kierunkami ścisłymi – przyszłymi potencjalnymi studentami kierunków informatycznych. Chęć współpracy z KGHM zadeklarowało już osiem szkół z Zagłębia Miedziowego i województwa lubuskiego - podano.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA