Łotwa, Finlandia, Estonia idą za polskim przykładem. Kolejne państwa wzmacniają ochronę granic barierami
Coraz więcej państw rozbudowuje w ostatnim czasie zabezpieczenia graniczne. Na polskich i litewskich doświadczeniach w walce z zagrożeniami hybrydowymi bazuje Łotwa, budując zaporę na granicy z Białorusią. Finlandia i Estonia za przykładem Polski instalują zabezpieczenia na granicy z Rosją. W Słowenii, gdzie uprzednio zdecydowano się na demontaż barier przy granicy z Chorwacją, rozwija się kryzys migracyjny. Paradoksalnie, nawet prezydent USA Joe Biden zbuduje mur - choć tłumaczy, że Kongres nie zostawił mu w tej sprawie wyboru.
2023-10-06, 20:05
Polska kontynuuje wzmacnianie zabezpieczeń na granicy z Białorusią i z Rosją
W Polsce, w ramach walki z zagrożeniami hybrydowymi, generowanymi przez reżimy w Mińsku i Moskwie z wykorzystaniem nielegalnej migracji, zdecydowano się na budowę ogrodzenia na granicy z Białorusią. Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie 14 października 2021 r., prezydent podpisał ustawę 3 listopada 2021 r. Budowę fizycznej bariery zakończono w połowie 2022 r. - ma ona blisko 187 km. Następnie na 206 km tej granicy powstała zapora elektroniczna - system kamer i czujników.
Wkrótce wzmocniona ma być także ochrona granicy biegnącej na rzekach Świsłocz i Istoczanka - trwa poszukiwanie wykonawcy bariery elektronicznej. Straż Graniczna szuka także wykonawcy zapory elektronicznej wzdłuż rzeki Bug.
Od listopada 2022 r. trwa budowa zapory na granicy polsko-rosyjskiej z obwodem królewieckim. Ma ona mieć 199 km długości. Tworzenie zapory elektronicznej zaczęło się w kwietniu - składa się na nią ponad 3 tys. kamer i 200 km okablowania detekcyjnego.
Sztuczny kryzys migracyjny: zabezpieczenia Litwy i Łotwy
REKLAMA
Łotewskie media zaznaczają, że budowa zapory bazuje na doświadczeniach Polski i Litwy.
Także w związku ze sztucznym kryzysem migracyjnym, organizowanym przez Rosję i Białoruś, zabezpieczenia na granicy zbudowała wcześniej Litwa. W 2022 r. ukończono montaż barier, w tym na niektórych odcinkach w formie elektronicznej, na długości ok. 550 km
Finlandia, podobnie jak Polska, buduje zaporę na granicy z Rosją
W Finlandii w połowie września zbudowano pierwszy testowy 3-kilometrowy odcinek ogrodzenia na granicy z Rosją. Docelowo bariera ma mieć łączną długość 200 km. Całkowita długość granicy Finlandii z Federacją Rosyjską wynosi ok. 1300 km.
Estonia chce monitorować sytuację na granicy z Rosją
Również Estonia, podobnie jak Polska, wzmacnia ochronę granicy z Rosją. Tamtejsza Straż Graniczna podpisała umowę na budowę stanowisk monitorujących przy granicznej rzece Narwie.
REKLAMA
Prezydent USA także zbuduje mur. Wyjaśnia, że nie ma innego wyjścia
Prezydent Joe Biden nieoczekiwanie dla wielu także wpisał się w tendencję wzmacniania ochrony granic: zdecydował w czwartek o budowie kolejnego odcinka muru na granicy z Meksykiem w stanie Teksas. Wcześniej zapowiadał, że za jego kadencji nie powstaną nowe fragment zapory granicznej.
Administracja USA tłumaczy, że nie mamy do czynienia ze zmianą kierunku politycznego, a decyzja była podjęta po to, by uniknąć marnotrawienia środków federalnych. Sam prezydent USA twierdzi wręcz, że został zmuszony do takiego kroku, bo Kongres nie umożliwił mu przekierowania środków na budowę muru na inne cele.
By budowa muru była możliwa, ministerstwo spraw wewnętrznych musiało uchylić 26 postanowień prawnych na poziomie federalnym.
W związku z dużym napływem nielegalnych migrantów przez południową granicę USA Biden jest krytykowany również przez członków Partii Demokratycznej.
REKLAMA
Mur graniczny na granicy z Meksykiem był sztandarowym hasłem kampanii Donalda Trumpa. Gdy kończył kadencję, mur miał długość 730 km, przy czym, jak podawały media, na większości tego odcinka doszło do wymiany starego ogrodzenia na nowe zapory. Nowe zabezpieczenia powstały na odcinku ok. 75 km.
Jedną z pierwszych decyzji Joe Bidena po dojściu do władzy w styczniu 2021 r. było zablokowanie rozbudowy muru.
Kłopoty Słowenii
W połowie 2022 r. tamtejsze władze zdecydowały o zburzeniu ogrodzenia, mierzącego 200 km, powstałego w latach 2015-2016.
REKLAMA
Rozbiórkę części zapory rozpoczęto w 2023 r. Jednocześnie 1 stycznia 2023 r. granicząca ze Słowenią Chorwacja przystąpiła do strefy Schengen.
We wrześniu 2023 r. opublikowano dane, które świadczą o tym, że liczba interwencji, dotyczących nielegalnego przekraczania granicy, znacznie wzrosła. Od początku 2023 r. do września ich przeszło 36 tys., podczas gdy w poprzednim roku było ich 13,5 tys.
Ogrodzenia w Europie i na świecie
Inne państwa, które mają częściowe zabezpieczenia na granicach zewnętrznych w Europie to m.in. Węgry, a także Grecja czy Bułgaria, także Hiszpania.
Więcej na ten temat: Zapory na granicach Europy. Nie tylko Polska chroni swoich obywatel
REKLAMA
Różnego rodzaju zapory na granicy dzielą także inne państwa świata.
W 2021 r. według szacunków mediów, m.in. portalu World Population Review, ogrodzenia graniczne istniały w co najmniej 74 państwach świata, a w kilkunastu ich budowa była planowana.
Jak wskazuje brytyjska badaczka Elisabeth Wallet w analizie zamieszczonej na portalu https://www.migrationpolicy.org, liczba barier między państwami wzrosła bardzo znacząco w ostatnich dwóch dekadach.
Strefa zdemilitaryzowana dzieli m.in. Koreę Północną od Południowej.
REKLAMA
Ogrodzenia graniczne zbudowano także m.in. na granicach:
- Indii i Bangladeszu (w obu państwach, jak się szacuje, ma długość ponad 3200 km)
- Iraku i Kuwejtu
- między Afganistanem i Pakistanem (2670 km w Afganistanie)
- w różnych rejonach Izraela
- na granicy Arabii Saudyjskiej i Iraku
- na granicy Arabii Saudyjskiej i Jemenu
- między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Omanem
- w Azji Centralnej - m.in. na granicy Uzbekistanu i Afganistanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu, czy Uzbekistanu i Kirgistanu
- w Afryce między RPA i Zimbabwe
- między Botswaną i Zimbabwe
- między Libią a Tunezją
- Mur na granicy z Meksykiem. Biden zmienia zdanie, skorzysta z prawa uchwalonego za... Trumpa
- Słowenia zlikwidowała zaporę na granicy z Chorwacją, teraz ma problem. Migranci zalewają kraj
- Szydło w PE: nie zgodzimy się też na to, aby Polska musiała płacić jakieś kary, które chce narzucić KE
- Zaskakująca odpowiedź przedstawiciela EPL na pytanie Jakiego o "dane" ws. wiz. Nie potrafił wskazać ich źródła
Zobacz: Mariusz Kamiński w Polskim Radiu 24
IAR/PAP/inne/in./
REKLAMA