Inwestycje Orlenu w OZE. Obajtek: rozpoczynamy budowę pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku
- Grupa Orlen podjęła finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W ramach przygotowania infrastruktury instalacyjnej dla branży offshore koncern rozpoczął również budowę terminala w Świnoujściu.
2023-10-11, 11:24
- Dziś robimy ważny krok w kierunku transformacji energetycznej, rozpoczynamy budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy 1 200 MW, o wartości 20 mld zł. Inwestycja rozpocznie produkcję w 2026 roku. Ale to nie jedyne ogłoszenie w dniu dzisiejszym. Dziś zaczynamy również budować pierwszy w Polsce port instalacyjny w Świnoujściu, jeden z najnowocześniejszych w Europie - powiedział prezes Obajtek podczas konferencji prasowej.
- Obecnie nasze moce w odnawialnych źródłach energi to około 800 MW. Do końca roku ma to był 1,5 GW. Zgodnie ze strategią Grupa Orlen do 2030 roku osiągnie 9 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii - dodał także Obajtek.
Morska farma wiatrowa
- Jesteśmy w punkcie zwrotnym, zarówno dla Grupy Orlen, jak i całej polskiej energetyki. Rozpoczęliśmy realizację największej w kraju i całym regionie inwestycji w źródła odnawialne. Morska farma wiatrowa Baltic Power to jeden z zaledwie dwóch projektów w Europie, który w ciągu ostatnich trzech lat dotarł do fazy realizacji - powiedział Obajtek.
Prezes przypomniał, że farma wiatrowa Baltic Power, którą buduje wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power to obecnie najbardziej zaawansowany projekt morskiej farmy wiatrowej w Polsce - farma o mocy 1,2 GW, zgodnie z założeniami, ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej w 2026 r. Grupa Orlen ma ponad 51 proc. udziałów w Baltic Power.
REKLAMA
W trwającym pięć i pół roku okresie przygotowania projektu zespół Baltic Power uzyskał 7 pozwoleń na budowę, wymagających łącznie ponad 150 zgód administracyjnych, pozyskanych od 40 różnych instytucji.
Realizacja wszystkich projektów morskich farm wiatrowych, jakie znajdują się obecnie w portfelu Grupy Orlen, zapewni koncernowi ok. 6,4 GW mocy i przyczyni się do osiągnięcia celu neutralności emisyjnej firmy do 2050 roku.
Posłuchaj
Budowa terminala instalacyjnego
- W ciągu trzech lat uruchomimy pierwszą inwestycję, ale chcemy wykorzystywać nasze doświadczenie i zbudowaną infrastrukturę także przy kolejnych projektach - powiedział prezes.
Jako przykład podał rozpoczętą właśnie budowę terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, który będzie wykorzystywany przy realizacji Baltic Power, ale też kolejnych pięciu farmach planowanych przez Grupę Orlen o łącznej mocy 5,2 GW.
REKLAMA
Jak podał koncern inwestycja realizowana przez spółkę Orlen Neptun powstaje w porcie Świnoujście i po zakończeniu prac w 2025 roku będzie jednym z najnowocześniejszych terminali w Europie.
Jego nabrzeża i place składowe pozwolą na transport i montaż turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych. Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu Baltic Power, następnie będzie wspierał realizację projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji Grupy Orlen na Bałtyku. W przyszłości, z uwagi na korzystną lokalizację, port w Świnoujściu będzie mógł obsługiwać nie tylko polskie inwestycje, ale również te prowadzone na wodach niemieckich, szwedzkich czy duńskich.
Posłuchaj
Baltic Power
Budowana obecnie farma wiatrowa Baltic Power powstaje ok. 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa, i ma składać się z 76 turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 15 MW. Wraz z zakończeniem budowy w 2026 r., obiekt rozpocznie produkcję energii, która - jak zapowiada Orlen - pozwoli zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.
Farma Baltic Power będzie wytwarzać energię elektryczną odpowiadającą 4000 GWh, czyli około 3 proc. obecnej produkcji energii elektrycznej w Polsce. Pomoże to uniknąć emisji około 2,8 miliona ton CO2 rocznie.
REKLAMA
Obecnie budowana jest lądowa stacja elektroenergetyczna, która umożliwi odbiór energii z morza. Szacuje się, że koszt inwestycji to około 4,73 miliardów euro (zawiera wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem w kwocie około 4,05 miliardów euro, a także koszty finansowania i rezerwę dodatkową).
Czytaj także tvp.info: Rusza budowa portu offshorowego w Świnoujściu
19 września 2023 r. Baltic Power podpisał z konsorcjum 25 instytucji finansowych umowy, na łącznie 3,6 mld euro kredytów na sfinansowanie budowy farmy. Grupa EBI w 2022 r. na wsparcie zrównoważonego rozwoju źródeł energii przeznaczyła na całym świecie 20,86 mld euro. W Polsce finansowanie to wyniosło 996 mln euro. W latach 2018-2022 bank przeznaczył łącznie 3,25 mld euro na transformację polskiego sektora energetycznego.
- Nowe koncesje dla Orlenu na morskie farmy wiatrowe. Koncern przygotowuje się do kolejnych inwestycji
- Rusza budowa portu offshorowego w Świnoujściu. Dzięki niemu powstaną polskie farmy wiatrowe na Bałtyku
IAR//PAP/ISBnews/PR24.pl/mk
REKLAMA