Odbudowa Ukrainy z zajętych rosyjskich aktywów. Przywódcy państw UE apelują o działanie
Będzie presja przywódców unijnych krajów na Komisję Europejską w sprawie przyspieszenia prac nad wykorzystaniem rosyjskich aktywów zamrożonych w ramach sankcji, do obudowy Ukrainy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała projekt wniosków na szczyt, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Brukseli.
2023-10-18, 13:54
Przypomnijmy, że brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, jako pierwsza informowała na początku września o opóźnieniach w pracach nad przepisami.
Pula unieruchomionych aktywów Banku Centralnego Rosji w świecie to około 300 miliardów euro, z czego ponad 200 miliardów w samej Unii, większość w Belgii, na rachunkach Euroclear, jednej z największych izb rozliczeniowych.
Rosyjskie aktywa na rzecz odbudowy Ukrainy. Przywódcy krajów UE apelują o działanie
W dokumencie przygotowanym na szczyt napisano, że konieczne są zdecydowane postępy w przekazywaniu na odbudowę Ukrainy nadzwyczajnych dochodów pochodzących z unieruchomionych aktywów Rosji, że ma to być zgodnie z unijnym prawem i międzynarodowym i w koordynacji z partnerami.
"To Rosja jest odpowiedzialna za ogromne szkody spowodowane przez agresywną wojnę przeciwko Ukrainie" - brzmi fragment wniosków.
REKLAMA
Wątpliwości EBC o kurs euro
Komisja Europejska miała przedstawić projekt przepisów w tej sprawie jeszcze przed wakacjami. Do tej pory tego nie zrobiła, ale też - jak donosiła przed miesiącem brukselska korespondentka Polskiego Radia - zapał wśród unijnych krajów opadł i coraz częściej słychać głosy, że należy postępować ostrożnie, bo chodzi o reputację euro.
Czytaj także w Niezalezna.pl: Inwazja rosyjskich hakerów w czasie nieformalnego szczytu UE
Europejski Bank Centralny wyrażał obawy, że to wpłynie negatywnie na wiarygodność wspólnej waluty. Teraz pojawiają się głosy, że może cała operacja nie jest warta, jeśli miałaby skończyć się na tym, że niektóre zagraniczne banki uznają za zbyt ryzykowne inwestowanie w euro.
Za szybkim sfinalizowaniem prac są Polska i kraje bałtyckie, które podkreślają, że ryzykowne było już samo unieruchomienie rosyjskich aktywów w ramach unijnych sankcji, a nie odbiło się to negatywnie na rezerwach w Europie.
REKLAMA
Posłuchaj
Będzie presja przywódców unijnych krajów na Komisję Europejską w sprawie przyspieszenia prac nad wykorzystaniem rosyjskich aktywów zamrożonych w ramach sankcji do obudowy Ukrainy - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:52
Dodaj do playlisty
[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz gościem Polskiego Radia:
Czytaj także na wPolityce.pl: UE przeprowadzi pierwsze w historii ćwiczenia wojskowe
IAR/mbl
REKLAMA