90. rocznica utworzenia ZUS. Prezydent: powszechne ubezpieczenia są gwarancją praw i przywilejów obywatelskich
"Jubileusz ZUS to święto solidarności społecznej. Powszechny system ubezpieczeń jest gwarancją praw i przywilejów obywatelskich i osiągnięciem cywilizacyjnym" - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 90. rocznicy utworzenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2023-10-24, 14:15
W warszawskiej siedzibie ZUS zainaugurowano we wtorek obchody jubileuszowe 90. rocznicy utworzenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 24 października obchodzony jest także Dzień Pracownika ZUS.
List od prezydenta Andrzeja Dudy przeczytała prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
"Przyjmując w 1933 r. ustawę o ubezpieczeniu społecznym odrodzona Rzeczpospolita wybrała wartości, które określiły jej misję w zakresie polityki bezpieczeństwa socjalnego" - napisał prezydent.
Święto zaufania publicznego
Andrzej Duda podkreślił, że jubileusz ZUS to zarazem święto solidarności międzypokoleniowej, ale i solidarności społecznej w ogóle.
REKLAMA
"To święto zaufania publicznego, opiekuńczości i partnerstwa, czyli zasad, na których oparto ustrój społeczny i ekonomiczny ojczyzny po odzyskaniu niepodległości, a także naszej dzisiejszej wolnej Polski" - zaznaczył.
Jak dodał, "powszechny system ubezpieczeń jest gwarancją praw i przywilejów obywatelskich i osiągnięciem cywilizacyjnym".
Prezydent wskazał także na współczesne zasługi ZUS.
"Nie sposób wyobrazić sobie dzisiejszej Polski bez publicznych świadczeń ubezpieczeniowych" - podkreślił.
REKLAMA
"90 lat troski o godność człowieka"
List do pracowników ZUS skierował także premier Mateusz Morawiecki.
"Państwa codzienne zaangażowanie, profesjonalizm oraz oddanie odpowiedzialnej pracy budzą wielki szacunek, gwarantują również sprawne funkcjonowanie tej państwowej jednostki odpowiedzialnej za nasze socjalne bezpieczeństwo" - napisał szef rządu.
Podczas uroczystości minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek odznaczył prezes ZUS prof. Gertrudę Uścińską Złotym Medalem Sapientia et Veritas za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej.
- 90 lat historii ZUS to jest 90 lat troski o godność każdego człowieka, także tego najuboższego i tego najbardziej schorowanego. To jest powód do świętowania tych 90. urodzin - powiedział minister Czarnek.
REKLAMA
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomniała m.in. o wprowadzeniu przez ZUS eSkładek i eZwolnień, o wypłatach świadczeń "500 plus" dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, przejęciu obsługi programu "Rodzina 500 plus" - a od 1 stycznia 2024 r. "Rodzina 800 plus", a także Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Wskazała też na wypłaty trzynastej i czternastej emerytury.
Zakład pracy dla 43 tys. osób
Profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS zwróciła uwagę, że od 10 lat w Zakładzie jest rozbudowywana Platforma Usług Elektronicznych.
- W ostatnich latach ona stała się bardziej nowoczesna i lepiej wykorzystana. To nasz portal, w którym zalogowanych jest blisko 12 mln profili klientów, to duży wzrost w stosunku do lat poprzednich - zaznaczył prof. Uścińska.
Podkreśliła, że ZUS to także zakład pracy dla 43 tys. pracowników. Podziękowała im za realizowanie wszystkich powierzonych zadań.
REKLAMA
- W ostatnich latach nastąpiła poprawa warunków pracy w naszej instytucji, w tym w zakresie wynagrodzeń pracowników - zaznaczyła szefowa Zakładu.
ZUS został powołany do życia rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego z 24 października 1934 r. Wcześniej - 28 marca 1933 r. - Sejm zintegrował systemy zabezpieczenia społecznego w ramach modernizacji państwa.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA