Mamy zarejestrowanych ponad 2 miliony dawców szpiku. Polacy chcą ratować życie innych

W czwartek obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Polska ma pokaźną bazę dawców szpiku kostnego, ale nadal jednak mamy jeszcze "trochę do nadrobienia" - podkreśla Prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów profesor Krzysztof Giannopoulos.

2023-10-26, 18:30

Mamy zarejestrowanych ponad 2 miliony dawców szpiku. Polacy chcą ratować życie innych
W Polsce mamy zarejestrowanych ponad 2 miliony potencjalnych dawców szpiku. Foto: Shutterstock/Terelyuk

W Polsce mamy zarejestrowanych ponad 2 miliony potencjalnych dawców szpiku. Polski rejestr jest trzecim w Europie i piątym na świecie.

- To świadczy o świadomości naszego społeczeństwa, że możemy pomóc innym, dzieląc się tym, czego nie można wyprodukować - w tym przypadku komórkami krwiotwórczymi - powiedział Prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów profesor Krzysztof Giannopoulos.

"Mamy jeszcze trochę do nadrobienia"

- Mamy przeszczepienia autologiczne, gdzie zarówno dawca i biorca jest tą samą osobą. Tutaj liczba tych procedur trochę się zmniejsza, ale na korzyść procedur od dawców rodzinnych i niespokrewnionych - co w sytuacji na przykład ostrych białaczek jest najważniejszą możliwością terapii, a nawet wyleczenia tych pacjentów - wyjaśnił profesor.

Dodał także, że w przypadku szpiczaka plazmocytowaego w Polsce przeszczepianych jest 30 procent pacjentów, na świecie 40 procent. - Mamy więc jeszcze trochę do nadrobienia - dodał prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.

REKLAMA

Co roku wykonywanych jest w Polsce około półtora tysiąca przeszczepów szpiku kostnego.
Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.

Posłuchaj

Powiedział Prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów profesor Krzysztof Giannopoulos (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej