Dyskusja wokół zmian traktatów UE. Dr Bonikowska: w pojedynkę żadne państwo się nie liczy
- Pytanie, jakie trzeba sobie dzisiaj zadać, to, w jaki sposób działać szybko i sprawnie w sytuacji wyzwań, jakie stawiają przed nami państwa takie jak Rosja, Chiny czy USA. Gdy w UE jest 27 państw, jest bardzo trudno jednomyślnie coś postanowić - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych).
2023-10-29, 16:25
Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła w środowym głosowaniu sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów. Treść dokumentu została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji - Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicy. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu traktatach - o Unii Europejskiej oraz o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - i liczy 110 stron.
"Kompromisy związane z podejmowaniem decyzji"
Dr Małgorzata Bonikowska zwracała uwagę, że dyskusja o tym, jak daleko ma sięgać integracja państw wchodzących w skład wspólnoty europejskiej, toczy się od lat. - Zdania są podzielone, ale świat zewnętrzny, otoczenie UE nam mówi, że w pojedynkę żadne państwo nie się nie liczy w tej grze, nawet te najsilniejsze jak Francja, mocarstwo atomowe czy Niemcy, czwarta gospodarka świata. Zrobienie z UE organizmu, który w sytuacji zagrożenia zewnętrznej, takiej, jaką mamy dzisiaj, chaosu i eskalacji konfliktów, będzie działał sprawnie, oznacza kompromisy związane z podejmowaniem decyzji. Obecnie mamy sytuację, w której traktat z Lizbony wprowadził bardzo dużo zmian na rzecz głosowania, by nie było jednomyślnego podejmowania decyzji z bardzo prostego powodu, UE liczy dzisiaj 27 państw, to znacznie więcej niż wcześniej - wyjaśniała gość audycji.
Posłuchaj
Główne proponowane przez Parlament Europejski zmiany to: eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach Rady Unii Europejskiej w 65 obszarach, a także inne zapisy wzmacniające pozycję Komisji Europejskiej, między innymi pomysł wprowadzenia instytucji referendum ogólnounijnego. Przyjęty raport zostanie poddany pod obrady i głosowanie poprawek podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: dr Małgorzata Bonikowska
REKLAMA
Data emisji: 29.10.2023
Godzina emisji: 15.33
PR24/ka
Polecane
REKLAMA