Byli zomowcy trafią do więzienia za brutalne pobicie w stanie wojennym? Do sądu w Szczecinie wpłynął akt oskarżenia
Akt oskarżenia przeciwko trzem byłym funkcjonariuszom ZOMO, którzy mieli pobić mężczyznę zatrzymanego w związku z manifestacją uliczną przeciwko bezprawiu stanu wojennego, wniósł do sądu prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie - przekazał w czwartek Instytut Pamięci Narodowej.
2023-11-02, 15:38
"Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie wniósł do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko trzem byłym funkcjonariuszom Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej, którzy w dniu 15 września 1982 roku w Szczecinie wzięli udział w pobiciu Stanisława M., zatrzymanego w związku z manifestacją uliczną przeciwko bezprawiu stanu wojennego" - poinformował w czwartek w komunikacie Instytutu Pamięci Narodowej.
"Oskarżeni wyczerpali znamiona zbrodni komunistycznej"
Według ustaleń śledztwa oskarżeni zatrzymali Stanisława M. 15 września 1982 r. około godz. 21.00 na placu Zwycięstwa w Szczecinie – podejrzewali go o udział w odbywającej się tam demonstracji ulicznej.
Gdy legitymowali mężczyznę, jeden z funkcjonariuszy uderzył go ręką w twarz, po czym wszyscy trzej obezwładnili go, a gdy go prowadzili do zaparkowanego niedaleko radiowozu milicyjnego, bili go pięściami w głowę. Kiedy mężczyzna był już w pojeździe, funkcjonariusze - jak podał IPN - kilkakrotnie uderzyli go pałką milicyjną w twarz i głowę, powodując liczne zasinienia na twarzy.
"Przeprowadzone w tej sprawie śledztwo wykazało, że działania oskarżonych podjęte wobec Stanisława M. wyczerpały znamiona zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości, w postaci poważnej represji motywowanej względami politycznymi wobec osoby o poglądach krytycznych do ówczesnej władzy" - przekazano.
REKLAMA
Oskarżonym grozi kara do trzech lat więzienia.
- 60 lat temu od kul ZOMO zginął Józef Franczak, ostatni żołnierz podziemia antykomunistycznego
- Emerytury b. funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL. Hennig-Kloska: ten problem trzeba rozwiązać ustawowo
- Opozycja zlikwiduje IPN? Rzecznik Instytutu: postkomuniści chcą zbiorowej amnezji historycznej o czasach dyktatury
PAP/łl
REKLAMA