Włoski rząd przyjął dekret ws. "planu Mattei" dla Afryki. Ma powstrzymać nielegalną imigrację
Rada Ministrów Włoch zatwierdziła w piątek dekret z mocą ustawy w sprawie tzw. planu Mattei dla Afryki. Rzym wesprze gospodarczo kraje afrykańskie w zamian za kontrolę migracji i podpisanie umów o odsyłaniu nielegalnych imigrantów - podały włoskie media.
2023-11-03, 16:36
Nazwa planu pochodzi od nazwiska Enrico Mattei, założyciela firmy energetycznej ENI, który świetnie poruszał się na rynkach paliwowych m.in. krajów Afryki.
Plan przewiduje fundusze na współpracę gospodarczą z krajami Afryki, porozumienia w sprawie rolnictwa oraz wprowadzenie kwot legalnej migracji. W zamian za to rząd w Rzymie oczekuje podpisania umów z krajami Afryki o przyjmowaniu imigrantów ekonomicznych odsyłanych z Włoch. Takie umowy Rzym ma już podpisane z Wybrzeżem Kości Słoniowej i Tunezją. Rząd forsuje zawarcie podobnych umów m.in. z Burkiną Faso, Mali, Kamerunem i Gwineą.
"Największy projekt geopolityczny"
- To być może największy strategiczny projekt geopolityczny rządu - powiedziała na konferencji prasowej premier Giorgia Meloni. - W dekrecie zdefiniowaliśmy zarządzanie planem, które przewiduje koordynację działań przez Palazzo Chigi (siedzibę rządu) - dodała premier.
Ministrowie mają za zadanie w ciągu 60 dni od wejścia w życie dekretu przesłać raport, wskazujący "planowane lub realizowane inicjatywy, skierowane do państw na kontynencie afrykańskim", ze szczegółowym wskazaniem zasobów i terminu wykonania. Parlament będzie corocznie informowany o wdrażaniu działań planu. Realizacja planu przewidziana jest na cztery lata. Na potrzeby techniczne wprowadzania planu zarezerwowano 2,6 mln euro rocznie.
REKLAMA
Szersza strategia
Plan - jak podkreśla się w tekście dekretu - wpisuje się w szerszą strategię "ochrony i promocji bezpieczeństwa narodowego we wszystkich jego wymiarach, w tym gospodarczym, energetycznym, klimatycznym, żywnościowym i walce z nielegalnymi przepływami migracyjnymi".
Dekret określa "obszary interwencji i priorytety działania" od współpracy na rzecz rozwoju gospodarczego po kształcenie i szkolenie zawodowe, "zrównoważone dostawy i eksploatację zasobów naturalnych" oraz "wzmocnienie i rozwój partnerstwa energetycznego, także w dziedzinie odnawialnych źródeł energii".
- Terroryzm a nielegalna migracja. Premier Włoch: istnieje między nimi związek
- Migracyjna fala nie słabnie. Kraje unijne szukają ratunku na własną rękę
- Kuter z prawie 350 migrantami przypłynął na Lampedusę. "Tak wielkiej jednostki nie zanotowano od dawna"
PAP/nt
REKLAMA
REKLAMA