Rada Polityki Pieniężnej zaczyna dwudniowe posiedzenie. Zdecyduje na nim o wysokości stóp procentowych

Rada Polityku Pieniężnej rozpoczyna dziś dwudniowe posiedzenie, na którym zdecyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce. Od ich poziomu zależy między innymi oprocentowanie części kredytów w złotych i obligacji skarbowych.

2023-11-07, 05:23

Rada Polityki Pieniężnej zaczyna dwudniowe posiedzenie. Zdecyduje na nim o wysokości stóp procentowych
Wartość złota w rezerwach banku centralnego wyniosła 21 mld 525,2 mln euro. Foto: NBP/Flickr

Dyrektor Biura Analiz Makroekonomicznych PKO Banku Polskiego Marta Petka-Zagajewska ocenia, że szanse na kontynuację obniżki stóp procentowych są duże. Ekonomistka zwróciła uwagę, że jednym z istotnych argumentów za takim ruchem RPP jest kolejny odczyt inflacji na poziomie niższym od prognoz analityków.

- Ten proces obniżania się inflacji w ostatnich miesiącach ewidentnie przyspieszył. To otwiera przestrzeń do tego żeby, jak zapowiadał prezes Narodowego Banku Polskiego, w ślad za obniżającą się inflacją w dół szły także stopy procentowe - powiedziała dyrektor Biura Analiz Makroekonomicznych PKO Banku Polskiego.

Wzrosty cen

W ostatnim miesiącu ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach w Polsce dla klientów detalicznych wzrosły średnio o 10 procent. To najszybszy wzrost od ponad roku. Marta Petka-Zagajewska uważa, że obserwowany wzrost cen paliw w kraju i na świecie osłabi spadek inflacji, ale nie zmieni obecnego trendu. Wyjaśniła, że w pozostałych kategoriach produktów i usług ceny rosną znacznie wolniej.

- Te argumenty, którymi dysponowała Rada Polityki Pieniężnej rozpoczynając cykl obniżek stóp procentowych i nadal dysponuje, są dużo trwalsze niż zarówno zmiany w polityce marżowej pojedynczych firm, jak i zmiany w trendach na rynkach surowcowych na świecie - dodała ekonomistka.

REKLAMA

Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 5,75 procent. Decyzję RPP w sprawie wysokości stóp poznamy jutro po południu.

Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej