KPO. Polska otrzyma 5 mld euro zaliczki na politykę energetyczną. Jest zgoda KE

2023-11-21, 16:09

KPO. Polska otrzyma 5 mld euro zaliczki na politykę energetyczną. Jest zgoda KE
Komisja Europejska potwierdziła 5 mld euro zaliczki dla Polski. Foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Jest zgoda Komisji Europejskiej na 5 miliardów euro zaliczki dla Polski z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, wchodzącego w skład Krajowego Planu Odbudowy. Na plan w wysokości 59 miliardów 800 milionów euro składają się niskooprocentowane pożyczki - 34,5 miliarda euro i bezzwrotne granty 25 miliardów 300 milionów euro.

Potwierdziły się nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beata Płomecka z rana o pozytywnej ocenie Komisji Europejskiej w sprawie zmian w Krajowym Planie Odbudowy i przyznania zaliczki.

Komisja Europejska oficjalnie to potwierdziła w opublikowanym po południu oświadczeniu po spotkaniu w Strasburgu unijnych komisarzy. Ta decyzja była spodziewana po piątkowej zgodzie przedstawicieli gabinetów komisarzy na zmiany KPO o czym jako pierwsza informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia.

Oficjalne zatwierdzenie 

Teraz pozytywną ocenę Komisji muszą zatwierdzić jeszcze unijne rządy. Wstępnie zaplanowano, że stanie się to 8 grudnia w Brukseli, na spotkaniu ministrów finansów unijnych krajów. Ta akceptacja będzie już tylko formalnością i w ciągu kilku tygodni pieniądze będą mogły popłynąć do Polski.

Chodzi o fundusze z unijnego programu RePowerEU na przemiany energetyczne i uniezależnienie się od Rosji.

Wniosek Polski o zmiany w KPO został przesłany do Brukseli w sierpniu. Wcześniej złożone projekty na wykorzystanie pieniędzy z KPO zostały zmienione i zgodnie z wytycznymi programu wspierającego przemiany energetyczne. Obejmują one wsparcie dla sieci przesyłowych energii elektrycznej, odnawialnych źródeł energii, magazynowania energii, autobusów nisko i bezemisyjnych oraz morskich farm wiatrowych.

Jeśli natomiast chodzi o pierwotny Krajowy Plan Odbudowy, który został zaakceptowany w czerwcu ubiegłego roku, to nie ma jeszcze wniosku Polski o wypłatę pieniędzy. Komisja mówi, że fundusze mogą być wypłacone jeśli spełnione zostaną warunki dotyczące niezależności sądownictwa.

Czytaj także:

Zobacz również: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS) w PR24

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej