Michał Gajzler o kradzieży cennych zbiorów z BUW: to zrobili specjaliści

2023-11-25, 13:50

Michał Gajzler o kradzieży cennych zbiorów z BUW: to zrobili specjaliści
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego. Foto: Forum/Krystian Maj

Badacz pamiątek historycznych Michał Gajzler podkreślił w Polskim Radiu 24, że kradzież cennych zbiorów z bibliotek jest nowym zagrożeniem i instytucje do tej pory nie były przygotowane na tego typu przestępstwa. Jego zdaniem kluczowe jest rozpoznawanie fałszerstw w tych instytucjach.

Na początku listopada prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ wszczęła śledztwo w sprawie kradzieży XIX-wiecznych rosyjskich książek z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Książki zastąpiono atrapami.

Dzieła ukradziono po wypożyczeniu ich z czytelni. Odkryto to ponad miesiąc temu. Michał Gajzler ocenił, że największym problemem nie są same procedury przebywania w tego typu miejscach i warunki wypożyczania książek, a jedynie brak procedury weryfikacji fałszerstw i brak komunikacji między bibliotekami.

Za kradzieżą musieli stać profesjonaliści

Badacz podkreślił, że za kradzieżą musieli stać profesjonaliści, ponieważ przeciętny student nie ma umiejętności sporządzenia dokładnego falsyfikatu. - Nie zna zabezpieczeń, nie wie, jak przenieść z oryginałów na te druki specjalne naklejki magnetyczne - mówił Michał Gajzler.

W połowie tego miesiąca dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski mówił na antenie Radia dla Ciebie, że z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie skradziono około 80 woluminów, a ich wartość to ponad dwa miliony złotych.

- Kradzież była raczej na zamówienie konkretnych kolekcjonerów. Pierwsza książka ze skradzionych została sprzedana na aukcji w Moskwie 22 grudnia 2022 roku - przekazał.

Posłuchaj

Michał Gajzler gościem Polskiego Radia 24 23:30
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Ewa Wasążnik
Gość: Michał Gajzler (badacz pamiątek historycznych)
Data emisji: 25.11.2023
Godzina emisji: 11.36

IAR/PR24/nt

Polecane

Wróć do strony głównej