Miliony ofiar ludobójstwa. W pałacu prezydenckim upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie

W Pałacu Prezydenckim upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie z lat 1932-33 m.in. zapaloną świecą. W ludobójstwie zginęły miliony osób.  

2023-11-25, 18:21

Miliony ofiar ludobójstwa. W pałacu prezydenckim upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie
Symboliczna świeca w Pałacu Prezydenckim upamiętnia miliony ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie . Foto: KPRP_Michał Walerzak

O uczczeniu ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie przez Pałac Prezydencki poinformował w mediach społecznościowych Kancelaria Prezydenta. "Jak co roku okno Pałacu Prezydenckiego rozświetliła symboliczna świeca, która jest znakiem pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu z lat 1932-1933 w Ukrainie. Wywołany przez władze Związku Sowieckiego ludobójczy głód pochłonął życie milionów niewinnych ofiar, stając się jedną z największych zbrodni systemu komunistycznego"- czytamy wpis Kancelarii Prezydenta.

Zarządzenia Stalina

W ostatnią sobotę listopada Ukraina obchodzi Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych. Upamiętnia on miliony ludzi, które zmarły w wyniku kryzysu żywnościowego sztucznie wywołanego przez Moskwę w latach 1932-1933. Dyktator Józef Stalin zarządził wtedy powszechną i przymusową kolektywizację płodów rolnych, w celu zdławienia oporu Ukraińców wobec komunistycznych reform.

Według szacunków z głodu mogło umrzeć od 4 do 6 milionów ludzi, niektórzy podają liczbę 10 milionów. Najwięcej osób zginęło na Ukrainie, ale głód spowodował również wiele ofiar na Kubaniu, Powołżu, w Zachodniej Syberii i w Kazachstanie. Wiele państw, w tym Polska, uznało tę tragedię za ludobójstwo W procesie kolektywizacji rolnictwa indywidualne gospodarstwa zostały zabrane ich właścicielom. Na stworzonych w ten sposób sowchozach i kołchozach dawni właściciele ziem pracowali jako robotnicy.

Drastyczne kary za kradzież 5 kłosów zboża

Państwo skupowało i eksportowało większą część produkcji rolnej, do jedzenia nie zostawało prawie nic. W sierpniu 1932 roku ogłoszono "prawo pięciu kłosów" - kradzież nawet 5 kłosów zboża była karana 10-letnim więzieniem lub śmiercią. Do końca 1933 roku na podstawie tego paragrafu pozbawiono wolności 125 tysięcy ludzi, a blisko 5 i pół tysiąca skazano na karę śmierci.

REKLAMA

W czasie Wielkiego Głodu ludzie umierali na ulicach - w najgorszym okresie, w 1933 roku, do 25 tysięcy osób jednego dnia. Osłabieni głodem ludzie byli też dziesiątkowani przez choroby: tyfus, dur brzuszny i ospę. Zdarzały się akty kanibalizmu. W 1933 roku zostało za nie skazanych ponad 2 tysiące osób.

Historycy nie mają dziś wątpliwości, że klęska Wielkiego Głodu była efektem celowych działań Józefa Stalina, który chciał zdobyć środki niezbędne do budowy silnej armii. Jednocześnie wielu ekspertów wskazuje, że sowieckie władze w Moskwie miały plany ludobójstwa na narodzie ukraińskim. To właśnie na Ukrainę nałożono największe kontyngenty, jednocześnie mordując przedstawicieli tamtejszej elity.

Czytaj także:

Święto Państwowe Ukrainy 

Od 1998 roku Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu, a od 2000 roku - Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych, jest świętem państwowym Ukrainy, obchodzonym corocznie w ostatnią sobotę listopada. Od 24 lutego 2022 roku Ukraina walczy z rosyjskim agresorem.

REKLAMA

 - Rosja przekształca dzień pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu w dzień terroru, ostrzeliwując ukraińskie terytorium - powiedział w ubiegłym (2022) roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Dniu Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych. 15 grudnia 2022 roku Parlament Europejski oficjalnie uznał Wielki Głód na Ukrainie, za ludobójstwo. Europosłowie przegłosowali specjalną rezolucję, w 90. rocznicę tej sowieckiej zbrodni, która doprowadziła do śmierci milionów osób. W rezolucji zapisano, że nie ma wątpliwości, że Wielki Głód został umyślnie wywołany przez sowieckie władze.


IAR/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej