Ogromne korki w Warszawie. Wojewoda krytykuje działania ratusza. "Zwężają ulice bez żadnej alternatywy komunikacyjnej"

2023-11-28, 18:02

- Prowadzenie polityki zwężania ulic, bez żadnej alternatywy komunikacyjnej, może tylko rozsierdzić kierowców. Dyskusja na ten temat jest źle prowadzona. Sprowadza się do podziału: "albo zwężamy ulice, albo budujemy drogi o siedmiu pasach w jedną stronę". A tu chodzi o strategię komunikacyjną miasta - powiedział w Polskim Radiu 24 wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński.

Każdy, kto podróżuje samochodem po Warszawie w tak zwanych godzinach szczytu z całą pewnością zetknął się z ogromnym zakorkowaniem stolicy. Tymczasem polityka stołecznego ratusza w wielu lokalizacjach Warszawy zmierza w jednym, konkretnym kierunku: ulice są zwężane

- Nie jestem zwolennikiem zwężania ulic. Jednak uważam, że dyskusja na ten temat jest źle prowadzona. Sprowadza się do podziału: "albo zwężamy ulice, albo budujemy drogi o siedmiu pasach w jedną stronę". A tu chodzi o strategię komunikacyjną miasta - powiedział Tobiasz Bocheński.

"Mieszkańcy muszą mieć wybór"

Jego zdaniem "mieszkańcy muszą mieć realny wybór: czy jechać samochodem, czy jednak skorzystać z komunikacji miejskiej, która jest naprawdę atrakcyjna".

- Bardzo duża część korków w Warszawie wynika z tego, że Warszawa nie czuje się stolicą aglomeracji. Jest odwrócona plecami do gmin sąsiednich. Ich mieszkańcy nie wybierają innego środka transportu niż samochód, bo dojazd autem trwa 45 czy 50 minut, a komunikacja oznacza jazdę kolejką i przesiadkę do autobusu, co wydłuża czas dojazdu do godziny, albo godziny i dwudziestu minut - podkreślił wojewoda mazowiecki. 

Według niego "prowadzenie polityki zwężania ulic, bez żadnej alternatywy komunikacyjnej, może tylko rozsierdzić kierowców". - Bo jest to forma ukrytego przymusu - stwierdził.

- Oczywiście w centrum miasta powinno być jak najwięcej zieleni, przestrzeni do spacerowania - podsumował Tobiasz Bocheński. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Tobiasz Bocheński o komunikacji w Warszawie (Rozmowa PR24) 13:06
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Tobiasz Bocheński (wojewoda mazowiecki)
Data emisji: 28.11.2023
Godzina emisji: 16.35

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej