Komisja ds. wyborów korespondencyjnych. Suski: Sasin powinien dostać laurkę

- W wyniku pandemii na całym świecie umarły miliony ludzi. Postanowiliśmy zminimalizować to niebezpieczeństwo. Ludziom, którzy wtedy działali, należy się nagroda, medal za troskę o życie i zdrowie Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marek Suski. 

2023-11-29, 08:25

Komisja ds. wyborów korespondencyjnych. Suski: Sasin powinien dostać laurkę
Suski: obstrukcję wyborów przeprowadzały samorządy, szczególnie te, które były zarządzane przez PO. Foto: verconer/Shutterstock/PR24

Sejm debatował we wtorek nad projektem uchwały ws. powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego. Pierwotnie głosowanie miało się odbyć tą drogą z powodu pandemii COVID-19, ostatecznie głosowanie odbyło się tradycyjnie.

Troska o życie Polaków

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w tej sprawie oskarża się rząd, który zadbał o to, aby Polacy mogli wziąć udział w wyborach bez narażania na utratę zdrowia i życia. - Pamiętam tamtą atmosferę, panował strach. Nikt do końca nie wiedział, jaki przebieg będzie miała pandemia. Na cały świecie umarły miliony ludzi. Postanowiliśmy zminimalizować to niebezpieczeństwo. Ludziom, którzy wtedy działali, należy się nagroda, medal za troskę o życie i zdrowie Polaków - powiedział Marek Suski. 

Obstrukcja samorządów 

Powtarzające się zarzuty dotyczą straty budżetowej 70 mln złotych na organizację wyborów. - Nie potrafię znaleźć argumentów, które potwierdzałyby tezę, że coś zostało sprzeniewierzone i ukradzione. Pieniądze zostały też przeznaczone na drukowanie kart wyborczych. Natomiast obstrukcję przeprowadzały samorządy, szczególnie te, które były zarządzane przez PO. Jeśli powstanie komisja, to należałoby przed nią wezwać prezydentów miast, którzy odmawiali organizacji wyborów. Jeżeli będzie praworządne postępowanie, to na koniec wicepremier Jacek Sasin powinien dostać laurkę - tłumaczył Suski.  

Zasada proporcjonalności 

REKLAMA

Ustawa o sejmowej komisji śledczej stanowi m.in., że jej skład musi reprezentować wszystkie kluby poselskie, stosownie do ich liczebności. - Zgłosimy swoich przedstawicieli, jeśli ustawa o komisji śledczej będzie szanowana. Powinni się w niej znaleźć przedstawiciele wszystkich klubów, powinny być zachowane proporcje w stosunku do liczby posłów. Wychodzi na to, że powinniśmy mieć czterech przedstawicieli. Będziemy się domagać proporcjonalności - podsumował Suski.  


Posłuchaj

Marek Suski gościem Krzysztofa Świątka (24 pytania - Rozmowa poranka) 18:31
+
Dodaj do playlisty

 

Sejm po pierwszym czytaniu będzie dalej pracował nad powołaniem komisji śledczej w sprawie tzw. wyborów korespondencyjnych. Projekt został skierowany do komisji ustawodawczej.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Krzysztof Świątek

REKLAMA

Gość: Marek Suski (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 29.11.2023

Godzina emisji: 7.06

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej