Inflacja w trendzie spadkowym. Analitycy: w przyszłym roku będzie w pobliżu 6 procent

W grudniu 2023 roku inflacja wzrośnie w okolice 7 procent wskutek silniejszego wzrostu cen energii. Przy obecnych decyzjach administracyjnych, inflacja w przyszłym roku będzie w pobliżu 6 procent - oceniają eksperci. 

2023-11-30, 12:06

Inflacja w trendzie spadkowym. Analitycy: w przyszłym roku będzie w pobliżu 6 procent
Zdaniem ekonomistów inflacja będzie nadal spadać w kolejnych kwartałach. Foto: Shutterstock/Tupungato

W czwartek Główny Urząd Statystyczny podał w tzw. szybkim szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. wzrosły rdr o 6,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,7 proc.

Kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki wskazał w komentarzu do danych GUS, że wynik inflacji na poziomie 6,5 proc. to przede wszystkim efekt "skokowego wzrostu cen paliwa" o 8,8 proc. w skali miesiąca. Zwrócił uwagę, że zmiana ta zrekompensowała spowolnienie tempa wzrostu cen żywności i spadek inflacji bazowej, która obniżyła się z 8,0 do 7,5 proc. rdr.

W ocenie eksperta, w grudniu inflacja wzrośnie w okolice 7 proc. wskutek silniejszego wzrostu cen energii. - Ze względu na rosnące koszty ogrzewania dynamika ponownie będzie dwucyfrowa - dodał.

Prognozy na 2024 rok

- To jednak chwilowe. Zamrożenie cen energii oznacza niewielkie zmiany w pierwszym półroczu 2024 - wskazał Rybacki. Jego zdaniem, początek roku będzie "mocno zależeć od zmian administracyjnych".

REKLAMA

- Szacujemy, że przy obecnych decyzjach inflacja w 2024 r. oscylować będzie w pobliżu 6 proc., nieco powyżej mediany prognoz analityków. Wciąż nie znamy decyzji dotyczących zerowego VAT na żywność. Utrzymanie preferencyjnej stawki obniży (inflację – PAP) CPI o około 0,8 pkt. - podał ekonomista.

Analitycy ING Banku Śląskiego Rafał Benecki i Adam Antoniak, uważają, że "krótkoterminowo inflacja może zaskakiwać wolniejszym wzrostem bazowej, a CPI w pierwszej połowie 2024 r. poniżej 5 proc. rdr" - wskazali w komentarzu do danych GUS. 

Posłuchaj

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek mówi, że listopad był kolejnym miesiącem, w którym spadała roczna dynamika inflacji (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Ich zdaniem powrót CPI do celu zajmie jednak dużo czasu. "Rok 2024 przyniesie zmaganie dwóch sił: silnie rosnących kosztów pracy (ok. 20 proc. pensja minimalna) i odbicia konsumpcji (już dane za 3 kw. 2023 r. pokazują +0,8 proc. rdr), ale jednocześnie dezinflacji zewnętrznej oraz umocnienia złotego" - poinformowali.

Inflacja a poziom stóp procentowych

"Dzisiejszy odczyt wskaźnika CPI nie zmieni zbytnio, w mojej ocenie, przekonań RPP co do niepewność związanej z dalszym kształtowaniem się inflacji. Rada utrzyma stopy procentowych w przyszłym tygodniu na obecnym poziomie. Również w kolejnych miesiącach (co najmniej do marca 2024 r.) stopy najprawomocniej nie będą zmieniane" - napisała Monika Kurtek w komentarzu do danych GUS. 

REKLAMA

Zdaniem analityków z ING Banku Śląskiego RPP będzie pilnie obserowac sytuacje na rynku. 

"W warunkach pro-inflacyjnej struktury PKB w najbliższych kwartałach, opartej na konsumpcji, oraz wciąż wysokiej inflacji, RPP pozostanie w trybie wait-and-see co najmniej do marca, w oczekiwaniu na nową projekcję makroekonomiczną - podsumowali analitycy z ING Banku Śląskiego.  

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej