Unijny pakiet migracyjno-azylowy zostanie przyjęty? Będzie nadzwyczajna Rada UE. Znamy termin

Jak dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa, 22 grudnia w Brukseli zostanie zwołana nadzwyczajna Rada UE, która ma ostatecznie przyjąć unijny pakiet migracyjno-azylowy.

2023-12-01, 15:29

Unijny pakiet migracyjno-azylowy zostanie przyjęty? Będzie nadzwyczajna Rada UE. Znamy termin
Unijny pakiet migracyjno-azylowy ma zostać przyjęty przed końcem 2023 roku. Foto: PAP/EPA/CARLOS DE SAA

Jak podało wysokie rangą źródło unijne, na sesji plenarnej w Strasburgu, która zaplanowana jest w dniach 11-14 grudnia, PE ma głosować nad zapisami pakietu azylowo-migracyjnego. Następnie 22 grudnia ma zostać zwołana nadzwyczajna Rada UE, która ma ostatecznie przyjąć pakiet poparty przez PE.

Obecnie trwają negocjacje między PE i hiszpańską prezydencją w UE nad ostatecznym kształtem nowych przepisów. - Spodziewane jest jednak porozumienie przed sesją PE. Jeśli tak się stanie, a wszystko na to wskazuje, to przed świętami pakiet migracyjno-azylowy zostanie ostatecznie przyjęty - powiedziało źródło.

Polska przeciwko "obowiązkowej solidarności"

W październiku w Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE przyjęto pakiet migracyjno-azylowy. Polska i Węgry były przeciw. Wstrzymały się od głosu Słowacja, Czechy i Austria. Decyzja otworzyła drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych przepisów.

Polski rząd uważa, że zwarta w pakcie tzw. "obowiązkową solidarność" oparta jest wyłącznie na relokacji migrantów lub karach finansowych za nieprzyjmowanie migrantów. Zdaniem polskiego rządu jest to całkowicie niewłaściwe.

REKLAMA

Czytaj także:

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś wielokrotnie przekazywał wcześniej na posiedzeniach ambasadorów w Brukseli, że Polska nie godzi się na wybór między relokacją i de facto karą. Sadoś wezwał też wcześniej prezydencję hiszpańską w Radzie UE do podjęcia wysiłków na rzecz osiągnięcia konsensusu w dalszych pracach nad reformą polityki migracyjnej i azylowej zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej z grudnia 2016 roku, czerwca 2018 roku i czerwca 2019 roku, w szczególności w sprawie dobrowolnego wyboru środków wsparcia kraju pod presją migracyjną, w tym relokacji.

Komisja Europejska, która zaproponowała ten system, uważa z kolei, ze "obowiązkowa solidarność" w kwestii migracji jest potrzebna. "Państwa członkowskie będą mogły decydować o środkach solidarnościowych. Mogą one obejmować relokację, wsparcie finansowe i operacyjne" - poinformowała wcześniej Komisja Europejska.

PAP/st

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej