Orban nie chce dyskusji o przyjęciu Ukrainy do Unii. Napisał list do szefa RE

2023-12-04, 20:56

Orban nie chce dyskusji o przyjęciu Ukrainy do Unii. Napisał list do szefa RE
Viktor Orban zagroził zerwaniem szczytu UE jeśli stanie na nim kwestia akcesji Ukrainy. Foto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Premier Węgier zażądał od przewodniczącego Rady Europejskiej, by ten nie wprowadzał do programu unijnego szczytu w przyszłym tygodniu sprawy rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

W liście, który widziała Beata Płomecka, Viktor Orban przestrzegł Charlesa Michela przed fiaskiem szczytu, jeśli pojawi się na nim temat przyjęcia Ukrainy. Ponowił też sprzeciw wobec zmian w unijnym budżecie i proponowanej pomocy finansowej dla Ukrainy.

Szef węgierskiego rządu napisał, że nieuzasadnione są oczekiwania, że na szczycie zapadnie decyzja o rozpoczęciu negocjacji z Ukrainą, zgodnie z rekomendacją Komisji Europejskiej. Zdaniem Viktora Orbana konieczna jest najpierw pogłębiona dyskusja strategiczna na temat przyszłej polityki Unii wobec Ukrainy.

"Jest oczywiste, że nie ma jednomyślności dla propozycji Komisji" - napisał szef węgierskiego rządu. Dodał, że jeśli ten temat pojawi się w agendzie, to nieuchronnie doprowadzi do porażki szczytu. "Rada Europejska musi tego uniknąć w imię jedności, która zawsze była naszym atutem" - napisał premier Węgier, które wielokrotnie z tej jedności się wyłamały - grożąc wetem czy to w sprawie pomocy dla Ukrainy, czy to sankcji wobec Rosji, przeciągając dyskusje miesiącami, choć ostatecznie zawsze akceptowały wszystkie decyzje. Wciąż jednak nie dały zielonego światła dla zwiększenia o kolejne pół miliarda euro funduszu na dozbrajanie Ukrainy.

Viktor Orban napisał też, że państwa członkowskie są dalekie od osiągnięcia konsensusu w sprawie rewizji unijnego budżetu. Propozycję Komisji Europejskiej przewidującą między innymi przekazanie Ukrainie 50 miliardów euro premier Węgier nazwał nieuzasadnioną, niewyważoną i nierealistyczną.

Dyplomaci mówią o blefie

To drugi list Viktora Orbana w ostatnich dniach do przewodniczącego Rady Europejskiej w tej sprawie. Charles Michel był w ubiegłym tygodniu w Budapeszcie na rozmowach z szefem węgierskiego rządu, ale nie ogłoszono wtedy żadnego przełomu.

Wielu unijnych dyplomatów i urzędników w Brukseli uważa, że te listy i publiczne wypowiedzi to kolejny blef Viktora Orbana z jego transakcyjnym podjęciem i że nie zablokuje on żadnej decyzji na szczycie, jeśli Komisja odblokuje część unijnych funduszy dla Węgier.

Posłuchaj

Premier Węgier zażądał od przewodniczącego Rady Europejskiej, by ten nie wprowadzał do programu unijnego szczytu w przyszłym tygodniu sprawy rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą. Viktor Orban przestrzegł Charlesa Michela przed fiaskiem szczytu, jeśli ten temat się na nim pojawi - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Poseł PiS Marcin Przydacz gościem Polskiego Radia 24: 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej