"Jest w Sejmie rządowy projekt wakacji kredytowych". Rzecznik rządu podpowiada opozycji
Projekt wakacji kredytowych w wersji Polska 2050-TD wprost realizował interesy lobby bankowego - napisał w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller. Jego zdaniem, "dobrze, że został wycofany, bo w Sejmie czeka cały czas rządowy projekt w tej sprawie".
2023-12-05, 15:19
"Projekt wakacji kredytowych w wersji 2050 wprost realizował interesy lobby bankowego. W praktyce do minimum ograniczając liczbę beneficjentów. Właśnie został ze wstydem wycofany przez PL2050" - napisał Piotr Müller na serwisie X (dawniej Twitter)
"Bardzo dobrze! W Sejmie czeka cały czas rządowy projekt wakacji kredytowych. Czas go przyjąć. Ponad milion rodzin czeka na tę ustawę!" - dodał rzecznik rządu.
Projekt posłów Polski 2050-TD
Według projektu w 2024 r. wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.
REKLAMA
Autorzy projektu wskazali, że projektowane rozwiązanie zapewni, że z zawieszenia spłaty raty kredytu skorzystają gospodarstwa domowe, dla których obciążenie spłatą zwiększonych rat kredytowych jest rzeczywiście duże i nie są one w stanie płacić rat kredytu i pokrywać innych zobowiązań.
Rządowy projekt dot. wakacji kredytowych
W połowie listopada do Sejmu trafił rządowy projekt noweli ustawy o wakacjach kredytowych, ponownie przyjęty przez Radę Ministrów. Zaproponowano w nim - w porównaniu z obowiązującymi regulacjami - wprowadzenie ograniczenia katalogu osób uprawnionych do skorzystania z zawieszenia spłaty kredytu. Uprawnienie to miałoby przysługiwać co do zasady kredytobiorcom, jeśli kwota kapitału udzielonego im kredytu była nie wyższa niż 400 000 zł.
W przypadku wyższej kwoty kapitału, ale nie większej niż 800 000 zł, zawieszenie spłaty kredytu byłoby możliwe jeżeli stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy przekracza 50 proc.
Wskazano, że rozwiązanie takie jest odwzorowaniem warunków umożliwiających kredytobiorcy skorzystanie z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
REKLAMA
Wakacje kredytowe obowiązują od połowy 2022 r. Zarówno w roku 2022, jak i 2023 kredytobiorcy mogli zawiesić spłatę czterech rat kredytu mieszkaniowego w ciągu roku, jednak wcześniejsze przepisy nie zawierały żadnych ograniczeń co do wysokości zaciągniętego kredytu.
Czytaj także:
- Sejmowa większość rezygnuje z wakacji kredytowych? Wycofano projekt ustawy
- "Stracą polskie rodziny, banki odetchną z ulgą". Premier Morawiecki punktuje opozycję ws. wakacji kredytowych
- Zamrożenie cen energii, wakacje kredytowe, zerowy VAT na żywność. Premier: te ustawy powinien przyjąć Sejm
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA