Wolontariusze Fundacji Orlen spełniają świąteczne marzenia
Niemal 200 działań przeprowadziła w tym roku Fundacja Orlen. Zaangażowało się w nie 2,8 tys. wolontariuszy, w tym 2 tys. pracowników firmy. W okresie okołoświątecznym dużą popularnością cieszy się akcja „Zostań św. Mikołajem. Spełnij marzenia”. Pracownicy Orlenu, jak i sama Fundacja, działają jednak na wielu polach i nie tylko od święta.
2023-12-14, 10:25
W ciągu ostatnich pięciu lat w Grupie Orlen przeprowadzono blisko 650 akcji pracowniczych, w których udział wzięło 11 tys. wolontariuszy. To ponad 62 tys. godzin przeznaczonych na działania dobroczynne, na których skorzystało przeszło 51,5 tys. osób. Jak mówi Marta Soluch, członkini zarządu Fundacji Orlen, najwięcej dzieje się w okresie przez świętami Bożego Narodzenia.
Być jak św. Mikołaj
- W tym roku mamy 54 akcje oddolne. Średnie dofinansowanie takiego działania to 3 tys. złotych. Staramy się, aby te środki były przeznaczane nie tylko na zakupy dla potrzebujących, ale także służyły organizacji wspólnego wydarzenia, jak pieczenie pierniczków czy śpiewanie kolęd.
W tym roku wolontariusze Orlenu odwiedzą ciężko chore dzieci oraz samotnych seniorów. Będą w Rodzinnych Domach Dziecka, hospicjach, Domach Pomocy Społecznej, czy oddziałach pediatrycznych.
Pomoc w pomaganiu
Fundacja Orlen opiekuje się wolontariatem w Grupie od pięciu lat i od tego czasu stara się inspirować pracowników firmy do kolejnych działań.
REKLAMA
- Miesiąc temu zorganizowaliśmy na przykład spotkanie dla pracowników z różnymi NGO-sami, które mówiły o tym jak pomagać, jak to można robić lepiej, jakie są nowe formy wolontariatu. Nie tylko więc prosimy naszych pracowników, żeby pomagali innym, ale też staramy się im w tym pomaganiu pomagać - dodaje członkini zarządu Fundacji.
Z korzyścią dla małych pacjentów
Działania związane z wolontariatem to nie jedyne, czym zajmuje się Fundacja Orlen. Organizacja działa na wielu polach zarówno doraźnie, jak i długofalowo. W tym roku nawiązała m.in. stałą współpracę z Centrum Zdrowia Dziecka. Jej efektem jest remont dużej części izby przyjęć oraz zakup karetki, która jest najnowocześniejszą w Warszawie.
- W tym roku także znacząco, prawie do miliona złotych, zwiększyliśmy wsparcie dla Polskiego Komitetu Paralimpijskiego oraz dla paralimpijczyków, którzy przygotowują się do kolejnych zawodów.
REKLAMA
„Badajmy się”
Fundacja angażuje się także w działania inicjowane przez samych pracowników Grupy Orlen. Jednym z nich jest akcja „Badajmy się”.
- Wymyśliła ją nasza koleżanka, pracująca w grupie. W tym roku przeznaczyliśmy na tę akcję milion złotych. Jest ona skierowana do pracowników Grupy Orlen z Warszawy, Gdańska i Płocka, którzy w miejscu pracy mogą wykonać różne badania, przede wszystkim z zakresu profilaktyki onkologicznej. Zainteresowanie jest tak duże, że jeszcze w grudniu planujemy kolejną turę badań – mówi Marta Soluch.
W Grupie siła
Fundacja Orlen nie jest jedyną w Grupie. W związku z przeprowadzonymi w ostatnich latach fuzjami, w strukturze koncernu znalazły się także fundacje powołane do życia przez Energę, Lotos czy PGNiG, które z powodzeniem funkcjonują i współpracują, uzupełniając swoje działania.
- Wspólnie prowadzimy wolontariat pracowniczy, czy program stypendialny skierowany do dzieci pracowników. Oprócz tego wymieniamy się informacjami o potrzebach naszych beneficjentów. Jesteśmy w stałym kontakcie. To ważne, by móc skutecznie realizować zadania i docierać do osób, które potrzebują naszego wsparcia – podkreśla Marta Soluch z Fundacji Orlen.
REKLAMA
Artykuł powstał przy współpracy z Orlen S.A.
REKLAMA