Lubelskie: blisko 21 dni oczekiwania tirów na wjazd na Ukrainę w Dorohusku

Blisko 21 dni oczekują w środę kierowcy 1300 pojazdów ciężarowych na wjazd z Polski na Ukrainę przez przejście graniczne w Dorohusku (Lubelskie) - poinformowała policja. Protestujący przewoźnicy przepuszczają tam jedną ciężarówkę co trzy godziny.

2023-12-27, 09:47

Lubelskie: blisko 21 dni oczekiwania tirów na wjazd na Ukrainę w Dorohusku
Kolejka samochodów ciężarowych przed granicą z Ukrainą. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Kom. Ewa Czyż z chełmskiej policji powiedziała PAP, że 35-kilometrowa kolejka do przejścia w Dorohusku sięga miejscowości Bezek-Kolonia i stoi w niej 1300 tirów. Szacowany czas oczekiwania na przekroczenie granicy wynosi 500 godzin, czyli blisko 21 dni.

We wtorek przewodnicząca protestu przewoźników w Dorohusku Edyta Ozygała poinformowała o zaostrzeniu protestu w ten sposób, że obecnie w stronę Ukrainy przepuszczana jest jedna ciężarówka co trzy godziny. Dotychczas były to trzy pojazdy na godzinę. Jako przyczynę zmiany wskazała brak ustępstw ze strony ukraińskiej.

Mł. asp. Małgorzata Pawłowska z policji w Tomaszowie Lubelskim przekazała, że kolejka do przejścia w Hrebennem sięga miejscowości Sitaniec w powiecie zamojskim i - z zachowaniem stref buforowych - ma ok. 60 km. W kolejce stoi 800 ciężarówek, a czas oczekiwania na odprawę wynosi ok. 180 godzin, czyli 7,5 dnia. "Protestujący przepuszczają trzy ciężarówki na godzinę" - dodała.

Protest przewoźników

Trwający od 6 listopada protest przewoźników przed przejściem w Dorohusku został rozwiązany 11 grudnia przez wójta gminy Wojciecha Sawę. Jednocześnie przewoźnicy złożyli kolejny wniosek o nowe zgromadzenie od 18 grudnia do 8 marca, które wójt również zakazał. Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił tę decyzję wójta i protestujący powrócili na granicę.

REKLAMA

Jednocześnie trwa protest przed przejściami granicznymi w Hrebennem (woj. lubelskie) i Korczowej (woj. podkarpackie), gdzie przewoźnicy przepuszczają kilka aut na godzinę.

Przewoźnicy domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenia ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej