Bułgarskie władze przedwcześnie ogłosiły sukces ws. Schengen. Austriacki minister: trzeba opracować ramy prawne
Władze bułgarskie, które przedwcześnie ogłosiły porozumienie z Austrią o dopuszczeniu kraju do strefy Schengen, znalazły się w niezręcznej sytuacji. Analogiczna jest sytuacja władz Rumunii, które również pospieszyły się z ogłoszeniem porozumienia. Austriacki minister spraw wewnętrznych Gerhard Karner oświadczył, że KE i prezydencja UE powinny opracować specjalne ramy ustawodawcze, aby obydwa państwa mogły przystąpić do strefy.
2023-12-29, 20:44
Jednak w piątek austriacki minister spraw wewnętrznych Gerhard Karner oświadczył, że KE i prezydencja UE powinny opracować specjalne ramy ustawodawcze dla Bułgarii i Rumunii i dopiero po tym te kraje mogą być przyjęte częściowo do Schengen.
"Spełnienie niezbędnych warunków"
Potrzebne jest spełnienie niezbędnych warunków, w tym rozmieszczenie dodatkowych oddziałów wojskowych na zewnętrznych granicach unijnych - bułgarsko-tureckiej oraz rumuńsko-serbskiej oraz wzmocnienie kontroli granicznej między Bułgarią i Rumunią - stwierdził minister.
Premier Bojko Borisow, obecnie szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, tłumaczył gafę władz brakiem doświadczenia. Jak zaznaczył, zasadą w UE jest informowanie o ostatecznym porozumieniu po jego osiągnięciu, to zaś na razie nie nastąpiło.
REKLAMA
Rumunia i Bułgaria zostały członkami Unii Europejskiej w 2007 roku, ale jak dotąd nie dołączyły do strefy Schengen. W 2022 roku ich przyjęcie zablokowała Austria, która twierdziła, że problem nielegalnej migracji jest w obu tych krajach zbyt poważny i powinny one robić więcej, by go rozwiązać.
- Częściowa integracja Rumunii ze strefą Schengen. "Rząd osiągnął porozumienie z Austrią"
- Giorgia Meloni w Zagrzebiu. Włoska premier rozmawiała o zniesieniu kontroli granicznych
PAP/bartos
REKLAMA