Inflacja w grudniu w Polsce. GUS opublikował najnowsze dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. wzrosły o 6,1 proc., licząc rok do roku (rdr), a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - informuje Główny Urząd Statystyczny. Ostateczne dane o grudniowej inflacji zostaną opublikowane 15 stycznia.

2024-01-05, 10:10

Inflacja w grudniu w Polsce. GUS opublikował najnowsze dane
Inflacja w marcu Polsce. GUS opublikował najnowsze dane.Foto: Stokkete/Shutterstock

Warto przypomnieć, że w listopadzie 2023 r. inflacja liczona rok do roku wynosiła 6,6 proc.

Wstępny (tzw. flash) szacunek GUS dotyczący inflacji jest pozytywnym zaskoczeniem, bowiem ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w grudniu o 6,5 proc. rdr i wzrostu o 0,3 proc. licząc miesiąc do miesiąca (mdm).

Ze wstępnych danych wynika, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 5,9 proc., licząc rok do roku, a paliw do prywatnych środków transportu spadły o 6 proc.

Jak będzie inflacja w ocenie banku ING BŚ?

Początek roku przyniesie wyraźny spadek inflacji, ale nie będzie on trwały - prognozuje Adam Antoniak z ING w komentarzu do piątkowych danych GUS. W jego opinii inflacja może wzrosnąć do ok. 6 procent licząc rok do roku, jeśli rząd przywróci VAT na żywność i wycofa się ze stabilizowania cen prądu i gazu.

REKLAMA

Zwrócił uwagę, że w porównaniu do listopada ceny paliw spadły o 1,8 procent, a ceny nośników energii obniżyły się o 0,3 proc. Ale ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, a ceny w kategoriach bazowych zwiększyły się o ok. 0,2 proc.
Jak wskazał Antoniak, dezinflacja będzie kontynuowana w pierwszym kwartale 2024 r., ale perspektywy na dalszą część roku są obarczone dużą niepewnością.

-Nasze szacunki wskazują, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wyhamowała w grudniu do ok. 6,9 proc. r/r z 7,3 proc. r/r w listopadzie, co jest pozytywnym sygnałem" - poinformował Antoniak.

Jakie są opinie na ten sam temat ekspertów banku PKO BP?

Początek 2024 przyniesie dalszy silny spadek inflacji, która na przełomie I i II kw. może się przejściowo znaleźć w paśmie odchyleń od celu inflacyjnego – wskazano w komentarzu banku PKO BP do danych GUS.


Posłuchaj

Marcin Klucznik z PIE mówi jaka będzie inflacja na początku 2024 roku 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

Zdaniem analityków PKO BP "największą niespodzianką w dzisiejszych danych są ceny żywności", które w skali miesiąca wzrosły zaledwie o 0,2 procent w ujęciu miesiąc do miesiąca (mdm).

REKLAMA

"To znacząco mniej niż typowy wzorzec sezonowy dla grudnia i istotnie mniej niż wzrost z ubiegłego roku (1,4 proc. m/m), dzięki czemu to żywność jest głównym czynnikiem, który obniżył inflację w grudniu. Grudniowy wzrost cen żywności jest także znacząco niższy niż wynik sprzed miesiąca, kiedy żywność drożała o 0,9 proc. m/m, m.in. za sprawą silnego wzrostu cen owoców i warzyw. Zbierane przez nas dane rynkowe nie wskazywały, by ten proces wyhamował aż tak gwałtownie" – stwierdzono w komentarzu PKO BP.

Ekonomiści PKO BP ocenili także, że dla krajowych cen żywności kluczowe znaczenie w pierwszym kwartale 2024 r. będzie miała zmiana stawki VAT. "Zakładamy, że wzrośnie ona dopiero od lipca, dzięki czemu roczna dynamika cen żywności w I połowie 2024 r. będzie się dalej obniżać, w kierunku 2 proc. z obecnych 5,9 proc." – dodano w komentarzu największego polskiego banku.

Ekonomiści PKO BP wskazali także, że ceny nośników energii spadły w grudniu o 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym i że spowodowane to było głównie cenami opału.


Posłuchaj

Urszula Kryńska z PKO BP mówi co zaskoczyło w danych GUS o inflacji 0:31
+
Dodaj do playlisty

 

Analitycy PKO BP uważają że "na rynku paliw trwa cenowa huśtawka". Przypomnieli, że po wzroście cen paliw o 8,8 proc. w listopadzie, w grudniu ceny paliw spadły o 1,8 proc. Zastrzegli, że "te ruchy nie miały jednak istotnego przełożenia na roczną inflację CPI ogółem".

REKLAMA

"Szacujemy, że inflacja bazowa w grudniu obniżyła się do 6,8-6,9 proc. r/r z 7,3 proc. w listopadzie, a jej krótkoterminowy impet nieznacznie wzrósł. Na początku 2024 inflację bazową będą jeszcze obniżać efekty bazy, jednak średnioterminowo oczekujemy, że odbudowujący się popyt zahamuje proces dezinflacji kotwicząc inflację bazową na poziomie ok. 4-5 proc. r/r." – stwierdzono w komentarzu PKO BP.


Posłuchaj

Marcin Klucznik z PIE mówi o presji inflacyjnej w polskiej gospodarce 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Według banku, początek 2024 przyniesie "dalszy silny spadek inflacji, która na przełomie I i II kw. może się przejściowo znaleźć w paśmie odchyleń od celu inflacyjnego".



Posłuchaj

Dawid Pachucki, główny ekonomista PZU komentuje dane GUS o inflacji w grudniu 2023 ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 6:42
+
Dodaj do playlisty

 

PR1/PR24/PAP/IAR/K.Prostak/Błażej Prośniewski/SW

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej