Rusza Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Jakie problemy będą omawiane z globalnymi liderami?
54 Światowe Forum Ekonomiczne 2024 w szwajcarskim kurorcie Davos, odbędzie się w dniach 15-19 stycznia. Przewodnim hasłem spotkania będzie "Odbudowa zaufania". W gronie 60 najpotężniejszych liderów świata, omawiane będą m.in. problemy banków centralnych, rosnącego zadłużenia państw oraz pomocy dla walczącej Ukrainy.
2024-01-14, 14:05
Jak informują organizatorzy 54 World Economic Forum (WEF), swoją obecność potwierdzili: prezydent Argentyny Javier Milei, prezydent Izraela Isaac Herzog, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, premier Chin Li Qiang i sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Obecni będą także sekretarz generalny ONZ António Guterres, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Francji Emmanuel Macron.
Prezydent Wołodymyr Zełenski osobiście pojawi się na forum ekonomicznym w szwajcarskim Davos - informuje agencja Reutera, analizując program wydarzenia. Prezydent Ukrainy ma wystąpić tam w najbliższy wtorek o 14:15 czasu polskiego.
Globalne, ale wciąż te same problemy
Podczas spotkania światowych liderów omawiane będą także problemy związane z ekspansywną polityką Rosji, wojen na Bliskim Wschodzie, atakach terrorystów Huti na żeglugę na Morzu Czerwonym, problemach imigracji do Europy, zadłużenia Afryki i Ameryki Południowej, zagrożeniu dla Tajwanu ze strony Pekinu.
REKLAMA
Dyskutowane będą także takie globalne tematy jak: nieuchronne zmiany klimatu, cyberataki na systemy infrastruktury krytycznej, rosnąca polaryzacja społeczna, coraz wyższe koszty życia obywateli z powodu takich czynników jak wysokie ceny energii i żywności.
Nieprzypadkowo na 54 Światowym Forum Ekonomicznym przewidziane są wystąpienia Jake Sullivana, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Joe Bidena oraz prezydenta Izraela Herzoga, którzy będą dyskutowali o perspektywach zakończenia konfliktu w Gazie.
Warto też odnotować planowane wstąpienie Douga Emhoffa, małżonka wiceprezydentki USA Kamalii Harris. Według sekretarza generalnego ONZ António Guterres Davos odwiedzi aż 40 ministrów spraw zagranicznych z krajów ze wszystkich kontynentów.
Obserwatorzy międzynarodowej sceny politycznej wiele spodziewają się po tezach o roli Francji w jednoczącej się Europie, co zapowiedział powiedzieć w Davos prezydent Macron.
REKLAMA
Posłuchaj
Premier Chin Li Qiang wystąpi w sprawie ograniczeń w światowym handlu, który ma problemy z rosnącym protekcjonizmem, który zainicjował, były prezydent USA Donald Trump.
Spotkanie światowego biznesu
Ważnym punktem porządku obrad jest zamknięte spotkanie prezesów do spraw usług finansowych, które odbędzie się w środę 17 stycznia, na którym będzie ponad 100 prezesów i dyrektorów generalnych banków, rynków finansowych, ubezpieczeń i zarządzania aktywami.
Spotkanie będzie prowadzone przez dyrektora generalnego banku Barclays, C.S. Venkatakrishna i dyrektora generalnego Manulife Roya Gori, skoncentrują się na zarządzaniu ryzykiem w świecie pełnym napięć geopolitycznych, niepewności makroekonomicznej i zakłóceń w łańcuchach dostaw spowodowanych m.in przez COVID-19.
REKLAMA
Liczbę ekspertów finansowych (banki, inwestycje, ubezpieczenia), którzy zadeklarowali swoją obecnych w Davos, szacuje się na minimum 530 osób. Warto też przypomnieć, że organizatorzy globalnego szczytu ekonomicznego zaprosili 150 światowych liderów z dziedziny nowych technologii, ekologii i medycyny.
Jeremy Jurgens, dyrektor wykonawczy szczytu w Davos, zapowiedział zaprezentowanie szczegółowych danych dotyczących perspektyw globalnej gospodarki, ale już ujawnił, że spodziewa się jej wzrostu do poziomu 2,9 procent, w roku 2024.
Jak co roku opublikowany zostanie Barometr Globalnych Ryzyk oraz Barometr Globalnej Współpracy, pokazujące stan współpracy międzynarodowej w dziedzinie gospodarki, walut cyfrowych, zagrożeń dla środowiska naturalnego, ryzyka nowego typu wojen handlowych o dostęp do rzadki metali takich jak lit, a także ryzyka nowych konfliktów militarnych.
AI to atut, czy globalne zagrożenie dla ludzkości?Jednym z najważniejszych tematów w tym roku jest rola sztucznej inteligencji (AI) jako siły napędowej gospodarki i społeczeństwa. WEF skoncentruje się na przepisach dotyczących sztucznej inteligencji (AI) i jej współpracy z innymi pojawiającymi się technologiami, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność sztucznej inteligencji dla przedsiębiorstw i osób prywatnych.
REKLAMA
W Davos planowana jest dyskusja ekspertów o wykorzystaniu fałszywych obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję, w kontekstach takich zjawisk jak: pornografia, świadome prowokowania konfliktów pomiędzy państwami oraz stosowane za pomocą narzędzi z AI manipulacje gospodarcze i społeczne.
Na szczycie w Davos przedstawiony zostanie także raport "AI Governance Alliance", to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu odpowiedzialne, przejrzyste i określone regułami prawa wykorzystanie sztucznej inteligencji.
Walka o wodę, energię i ekologię
W dziedzinie zmiany klimatu, ochrony przyrody i "zielonej energii", na szczycie w Davos będą omawiane długoterminowe strategie, jak skutecznie osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla światowej gospodarki, do roku 2050.
Ambicją organizatorów szczytu w Davos, jest także zaprezentowanie nowych sposobów na zapewnienie ludzkości dostępu do tak podstawowych zasobów jak: żywność, woda i energia. Dlatego mocno akcentują, jak ważna jest ścisła współpraca pomiędzy rządami, firmami i organizacjami społecznymi, aby wspólnie działać rzecz nowych technologii i społecznych rozwiązań.
REKLAMA
PR24/mat.prasoweWEF24/IAR/Reuters/SW/Justyna Golonko/PR1
REKLAMA