"Niemal jak zapukanie do drzwi". Ekspert o planach NASA w zbliżeniu się do Słońca

- Sonda Parker Solar Probe, której celem jest wlecenie w koronę słoneczną, ma zbliżyć się do Słońca na odległość 6,1 mln km. Jeszcze nic nigdy nie było bliżej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Komentowała także kosmiczne plany Amerykanów i Chińczyków oraz wskazywała, co ludzkość może zyskać dzięki powrotowi na Księżyc.

2024-01-14, 21:50

"Niemal jak zapukanie do drzwi". Ekspert o planach NASA w zbliżeniu się do Słońca
Sonda Parker Solar Probe ma w wigilię zbliżyć się na rekordową odległość 6,1 mln km do Słońca. Foto: NASA

Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA ogłosiła ponowne lądowanie astronautów na Księżycu. Cel misji Artemis III ma zostać osiągnięty w 2026 roku, rok później niż planowano. W przyszłym roku zaś planowana jest misja Artemis II, która ma oblecieć Księżyc dookoła. NASA poinformowała też, kiedy swój cel osiągnie misja na... Słońce. To będzie niemal jak zapukanie do drzwi - powiedziała w Polskim Radiu 24 Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

- Niesamowita sonda Parker Solar Probe, której celem jest wlecenie w koronę słoneczną, ma zbliżyć się do Słońca na odległość 6,1 mln km. Jeszcze nic nigdy nie było bliżej. Ma to się wydarzyć w wigilię tego roku - wyjaśniła naukowiec. 

Gość Polskiego Radia 24 przyznała, że 6,1 mln km to gigantyczna odległość biorąc pod uwagę dystans 384 tys. km dzielących Ziemię i Księżyc, gdzie i tak zmieściłyby się wszystkie pozostałe planety Układu Słonecznego. - Słońce jest tak potężne i wielkie, że, jak na słoneczne odległości, to niemal jak zapukanie do drzwi - zaznaczyła. 

Korzyści z eksploracji kosmosu

Pytana o korzyści z eksploracji kosmosu w kontekście misji Artemis III, gość Polskiego Radia 24 wskazała na pierwiastek Hel-3 mogący służyć do napędzania elektrowni termojądrowych, a więc - czystego źródła energii. - Jest go tam dużo, tak przynajmniej wynika z analizy danych pozyskanych z sond badających Księżyc - dodała. 

REKLAMA

Wskazała, że Księżyc może być także miejscem do wytrenowania się ludzkości w szeregu innych aktywności kosmicznych, jak choćby kosmicznym górnictwie, co może być bardzo dochodowym przedsięwzięciem. Może także dostarczyć ziemskiej wysokiej technologii rzadkie i cenne minerały, niezbędne jej do rozwoju. Może też w przyszłości pozwolić na pozyskiwanie rzadkich metali z innych planetoid przy użyciu księżycowych fabryk.

W rozmowie także o planach misji na Wenus, Marsa i Proxima Centauri. Zachęcamy do wysłuchania nagrania: 

Posłuchaj

Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, Centrum Badań Kosmicznych PAN o planach eksploracji kosmosu przez NASA i ESA ("Temat dnia/ Gość PR24") 25:20
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

REKLAMA

ProwadzącyKrzysztof Grzybowski

Gość: Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka (Centrum Badań Kosmicznych PAN)

Data emisji: 14.01.2024

Godzina emisji: 20.33

REKLAMA


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej