Szanse i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją. Ekspert wyjaśnia

2024-01-20, 13:58

Szanse i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją. Ekspert wyjaśnia
Sztuczna inteligencja jest na pewno gwarantem rozwoju, ale jednocześnie budzi nasze obawy. Foto: shutterstock/LookerStudio

Rok 2023 - jak stwierdził gość Polskiego Radia 24 Marek Stefan, zastępca redaktora naczelnego magazynu "Układ Sił" - z całą pewnością można określić rokiem sztucznej inteligencji. Rozmówca Wiesława Molaka starał się odpowiedzieć na pytanie, czy jest ona dla nas szansą, czy bardziej zagrożeniem.

Marek Stefan wyjaśnił na początku, że to, co określamy dziś mianem sztucznej inteligencji, nie oznacza samoświadomości maszyny. Na razie mówimy zasadniczo o tzw. uczeniu głębokim.

Wpływ sztucznej inteligencji na rzeczywistość

- Obserwujemy zdecydowane przyspieszenie pewnych prac, które miały już miejsce od jakiegoś czasu, ale w ostatnim okresie, przede wszystkim w roku 2023 - który możemy nazwać rokiem sztucznej inteligencji - uległy znacznemu przyspieszeniu. Rozwój sieci neuronowych i tego, co potocznie nazywamy sztuczną inteligencją, odbywa się przy użyciu nowych rozwiązań, które wkraczają w kolejne domeny naszego życia - podkreślił.

Gość audycji wytłumaczył, że to, co rozumiemy przez pojęcie sztucznej inteligencji, to tzw. uczenie głębokie. - Mówimy o algorytmach, które są w stanie na bazie konkretnych danych być trenowane do tego, żeby dawać wyniki, rozwiązania, których człowiek nigdy nie byłby w stanie osiągnąć ze względu na potrzebę przeanalizowania olbrzymich zbiorów danych. Szybkość decyzji i wyników, które daje uczenie głębokie, sprawia, że jest to narzędzie niezwykle pomocne w wielu obszarach działania człowieka - od diagnostyki medycznej, poprzez kwestie biotechnologii, na kwestiach militarnych kończąc - mówił Marek Stefan.

W audycji poruszono także aspekt szans i zagrożeń związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Marek Stefan o szansach i zagrożeniach związanych ze sztuczną inteligencją 21:20
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Wiesław Molak
Gość: Marek Stefan (zastępca redaktora naczelnego magazynu "Układ Sił")
Data emisji: 20.01.2024
Godzina emisji: 11.06

PR24/jmo/kor

Polecane

Wróć do strony głównej