Nigeria najbardziej niebezpieczna, Indie uwięziły najwięcej wierzących. Raport o prześladowaniu chrześcijan
Najbardziej niebezpieczny dla chrześcijan kraj to Nigeria, gdzie najwięcej wyznawców Chrystusa jest mordowanych i porywanych. W Indiach z kolei rekordowa liczba osób - ze względu na wiarę w Jezusa - przebywa w więzieniach. Dane o prześladowaniach przedstawiły w ostatnim czasie dwie organizacje: pomocowa Open Doors oraz francuska pozarządowa Portes Ouvertes.
2024-01-22, 14:03
Najnowszy raport na ten temat - Światowy Indeks Prześladowań 2024 - organizacja Open Doors opublikowała 17 stycznia. W niechlubnym rankingu najbardziej represyjnych krajów pierwsze miejsce ponownie zajęła Korea Północna, a tuż za nią Somalia i Libia. Wśród państw najbardziej prześladujących chrześcijan znalazły się także: Erytrea, Jemen, Nigeria, Pakistan, Sudan, Iran i Afganistan. Stosunkowo wysoką pozycję mają też Indie (11.) i Chiny (19.). Przy czym Państwo Środka słynie ze stosowania procedur administracyjnych wymierzonych w chrześcijan. Na jego terenie wciąż nie może działać ponad 10 tys. miejsc kultu, które zostały zamknięte podczas epidemii COVID-19.
Indeks Prześladowań obejmuje okres od października 2022 roku do października 2023. W tym czasie za praktykowanie wiary życie straciło co najmniej 4998 chrześcijan. Natomiast z przemocą lub groźbami śmierci z tego powodu spotkało się 42 849 osób, a wypędzonych z domów bądź zmuszonych do ukrywania się zostało około 279 tys. osób.
Najbardziej niebezpieczny kraj dla chrześcijan
Podobnie jak w latach poprzednich, większość chrześcijan została zabita w krajach Afryki Subsaharyjskiej. Mordów dokonywali przede wszystkim islamscy ekstremiści. Przy czym najwięcej osób z powodu wyznawanej wiary - co najmniej 4118 - zginęło w Nigerii. Według francuskiej organizacji pozarządowej Portes Ouvertes, jest to najbardziej niebezpieczny kraj dla chrześcijan. W ubiegłym roku w Nigerii porwano 3300 wyznawców Jezusa, podczas gdy na całym świecie - 3906. W Indiach z kolei tamtejsi nacjonaliści zamordowali co najmniej 160 wierzących w Chrystusa.
Portes Ouvertes wskazuje także na Indie jako państwo, w którym największa liczba chrześcijan z powodu swojej wiary przebywa w więzieniach. To 2332 wierzących, co stanowi ponad połowę z 4125 chrześcijan przetrzymywanych za kratkami na całym świecie. W Indiach w 2023 roku odnotowano również najwięcej ataków na kościoły - 2228.
REKLAMA
W państwach, które prześladują wierzących w Chrystusa, nagminną praktyką jest również zamykanie kościołów i budynków przeznaczonych do sprawowania liturgii. W Nikaragui rząd prezydenta Ortegi nie tylko zamyka świątynie. W państwie tym zlikwidowano chrześcijańskie uniwersytety oraz stacje radiowe. Z kraju natomiast wydalono kapłanów i siostry zakonne, a biskup Rolando Alvarez został skazany na 26 lat więzienia, a potem wydalony poza granice państwa.
- Papież Franciszek: wojna i podziały sieją w sercach urazę i strach
- Dzień Judaizmu. Kardynał Ryś: nasza rzeczywistość jest pełna wojny, ale możemy się poddać Słowu Boga
Według organizacji Open Doors liczba ataków na świątynie, obiekty kultu i instytucje kościelne na całym świecie znacznie wzrosła. W Etiopii na przykład było ich 284, podczas gdy w roku poprzednim - 22. Z kolei w Burkina Faso i Republice Środkowoafrykańskiej podpalono, splądrowano albo skonfiskowano ponad tysiąc przedsiębiorstw należących do chrześcijan. To dziesięciokrotny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.
Na całym świecie w 2023 roku około 365 mln ludzi spotkało się z bardzo wysokim lub ekstremalnym poziomem prześladowań i dyskryminacji ze względu na wiarę w Jezusa Chrystusa.
REKLAMA
Szef niemieckiego działu Open Doors Markus Rode zwrócił się do polityków swojego kraju z apelem o zwiększenie wysiłków na rzecz promowania wolności religijnej. Jego zdaniem zaangażowanie w obronę praw człowieka nie powinno być jedynie pustym frazesem.
Robert Bartosewicz
REKLAMA