"W tym roku wzrost gospodarczy może przyspieszyć". Ekonomiści podają szacunkowe dane

2024-01-22, 14:22

"W tym roku wzrost gospodarczy może przyspieszyć". Ekonomiści podają szacunkowe dane
Niektórzy eksperci szacują, że PKB Polski w tym roku może wzrosnąć do 3 procent.Foto: Shutterstock/David Jancik

Dane za grudzień wspierają szacunek wzrostu PKB w końcówce roku na poziomie co najmniej 2,5 proc. w ujęciu rocznym - stwierdzili ekonomiści Santander Bank Polska w komentarzu do danych GUS. Wg nich, w 2024 r. wzrost może przyspieszyć do 3 proc.

GUS opublikował dane o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oraz o płacach i zatrudnieniu w grudniu 2023 r.

Posłuchaj

Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG komentuje grudniowe dane o gospodarce, podane przez GUS w dniu 22 stycznia 2024 roku. ("Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 4:32
+
Dodaj do playlisty

 

Różne sygnały na temat koniunktury

- Dane z krajowej gospodarki za grudzień 2023roku, dały mieszane sygnały na temat obecnej koniunktury. W dół zaskoczyła dynamika płac (9,6 proc. r/r) i sprzedaży detalicznej (-2,3 proc. r/r, -2,9 proc. m/m po odsezonowaniu), co w pierwszym przypadku można przypisać m.in. mniejszym premiom w górnictwie czy energetyce, czy przestojom w transporcie, a w drugim dosyć dobrej pogodzie" - stwierdzono w komentarzu ekonomistów Santander Bank Polska do danych GUS.

Czytaj również:

Analitycy Santandera wskazali, że pozytywnie zaskoczyły produkcja przemysłowa (która w ujęciu rocznym spadła o 3,9 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiącu, po odsezonowaniu, wzrosła o 2,8 proc.) praz produkcja budowlana (wzrost o 14 proc. w ujęciu rocznym oraz o 8,5 miesiąc do miesiąca, po odsezowaniu). Dodali, ze na ten wyniki pozytywnie wpłynęła produkcja energii czy wybranych sektorów eksportowych.

Oczekiwania wzrostu PKB Polski

- Dane za grudzień dopełniają gospodarczy obraz IV kwartału i w naszej ocenie wspierają szacunek wzrostu PKB w końcówce roku na poziomie co najmniej 2,5 proc. r/r, powyżej oczekiwań rynkowych. Nadal spodziewamy się przyspieszenia wzrostu gospodarczego w roku 2024 do ok. 3 proc., czego źródłem będzie przede wszystkim popyt krajowy - stwierdzono w komentarzu Santandera.

Dodano, że dane GUS na temat grudnia nie powinny doprowadzić do "wzrostu obaw o uporczywość inflacji" i że dla inwestorów na rynku finansowym mogą być „kolejnym argumentem, żeby nie rezygnować z wyceny obniżek stóp procentowych.

Przyspieszenie wzrostu gospodarczego

- Niemniej, naszym zdaniem stopy RPP pozostaną bez zmian przez większą część tego roku - czytamy w komentarzu.

Zobacz również:

Ekonomiści banku PKO BP oszacowali, że wzrost gospodarczy przyspieszył w IV kw. 2023 r. w okolice 1,5 proc. z 0,5 proc. w III kw. 2023 r.

Podobnie stwierdzono w komentarzu Banku Pekao: "na podstawie kompletu danych za IV kwartał prognozujemy, że PKB wzrósł o ok. 1,5 proc.".


PR1/IAR/PAP/PR24/Błażej Prośniewski/akg

Polecane

Wróć do strony głównej