Pakiet wodorowo-gazowy w PE. Coraz bliżej blokady importu gazu z Rosji
Komisja przemysłu i energii Parlamentu Europejskiego zaakceptowała założenia pakietu wodorowo-gazowego. Wśród szczegółów znalazły się blokada importu gazu z Rosji, wspólne zakupy tego surowca i wsparcie czystego wodoru w regionach górniczych. Więcej informacji w relacji Beaty Płomeckiej, korespondentki Polskiego Radia w Brukseli.
2024-01-23, 13:45
Na początku grudnia 2023 r. projekt przepisów uzgodnili negocjatorzy krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego, wśród nich były premier Jerzy Buzek. Teraz następuje proces zatwierdzania dokumentu. Po decyzji komisji pakiet muszą przyjąć jeszcze europosłowie na sesji plenarnej i kraje członkowskie.
Posłuchaj
Posłuchaj
Pakiet wodorowo-gazowy jest przełomowy. Po raz pierwszy unijne prawo daje możliwość krajom członkowskim wstrzymania importu gazu z Rosji w związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa. To ważne także w kontekście długoterminowych kontraktów, by firmy nie musiały płacić wysokich odszkodowań po wycofaniu się umów z rosyjskim dostawcą. - Zależało nam na tym, żeby nie było mowy o business as usual, do powrotu do takiego zwykłego biznesu i handlu z Rosją, jak to było 5 czy 10 lat temu - podkreślał w grudniu, po zakończeniu negocjacji, były szef polskiego rządu Jerzy Buzek.
- Węgierski rząd nie rezygnuje z rosyjskich surowców. Budapeszt szykuje jednak "plan B"
- Środki z KPO a transformacja energetyczna w Polsce. Planowane inwestycje
Ustalenia mówią o konieczności całkowitego odcięcia Unii od gazu z Rosji, każdego rodzaju, także LNG. W pakiecie jest też zapisany dobrowolny mechanizm wspólnych zakupów błękitnego paliwa. Co ważne - wykluczona z niego została Rosja. Jest też wsparcie czystego wodoru w regionach górniczych, co ma ułatwić dodatkowe wsparcie finansowe na inwestycje. W Polsce chodzi o wykorzystanie potencjału Śląska czy Zagłębia do rozwoju zielonej gospodarki wodorowej, jako część ich planów sprawiedliwej transformacji.
IAR/Beata Płomecka/st
REKLAMA