Wybory samorządowe 2024. PKW zaopiniowała projekt rozporządzenia premiera

Opinia Państwowej Komisji Wyborczej do projektu rozporządzenia premiera Donalda Tuska o zarządzeniu wyborów samorządowych została przekazana do Kancelarii Premiera. Kampania wyborcza ruszy dopiero po zarządzeniu wyborów przez szefa rządu i publikacji rozporządzenia w tej sprawie.

2024-01-24, 13:09

Wybory samorządowe 2024. PKW zaopiniowała projekt rozporządzenia premiera
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia.Foto: Shutterstock/Grand Warszawski

Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, wybory do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządza się nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy, przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad.

Premier Donald Tusk zapowiedział w połowie stycznia, że wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia.
Formalnie wybory nie zostały jeszcze zarządzone i nie ruszyła kampania wyborcza - potrzeba do tego wydania rozporządzenia przez szefa rządu. Wcześniej projekt rozporządzenia o zarządzeniu wyborów wraz z kalendarzem wyborczym muszą zostać zaopiniowane przez Państwową Komisję Wyborczą. Taką opinię PKW przesłała do Kancelarii Premiera w piątek; Komisja nie zgłosiła uwag do projektu rozporządzenia i kalendarza wyborczego.

Kalendarz wyborczy

Kalendarz wyborczy - stanowiący załącznik do tego rozporządzenia - określa dni, w których upływają terminy wykonania poszczególnych czynności wyborczych. Zgodnie z projektem, 12 lutego upłynie termin na zawiadomienie odpowiednio PKW lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego.

Do 4 marca o godz. 16.00 będzie można zgłaszać terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy, z kolei do 14 marca do godz. 16.00 będzie można zgłaszać gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.
Do 8 marca będzie można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych; komisje te zostaną powołane do 18 marca.

REKLAMA

Do 13 marca PKW musi przyznać jednolite numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw.

Od 23 marca do 5 kwietnia do godz. 24.00 rozpowszechniane będą w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych nieodpłatne audycje wyborcze przygotowane przez komitety wyborcze.

Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z 5 na 6 kwietnia i potrwa do zakończenia głosowania.
Głosowanie odbędzie się 7 kwietnia w godzinach od 7 do 21.

Po opublikowaniu rozporządzenia premiera o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej drugiego dnia od dnia zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza.

REKLAMA

Czytaj więcej:

dn/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej