Finał WOŚP 2024 w trosce o płuca po pandemii. Dr Sutkowski: potrzeby są przeogromne
- Statystyki są tu dramatyczne. Ślady zmian w płucach, także groźnych ma 34 proc. pacjentów po trzech miesiącach po zachorowaniu, po dwóch miesiącach nawet 54 proc., to ogromny odsetek. Jest o co walczyć, żeby jak najlepiej były wyposażone oddziały pulmonologiczne - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Uczelnia Łazarskiego.
2024-01-28, 19:38
WOŚP w tym roku planuje zakup sprzętu dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych. Dodatkowo WOŚP chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą - w Polsce żyje z tą chorobą około 2 tysięcy.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za długi COVID-19 uznaje się kontynuację lub rozwój nowych objawów po trzech miesiącach od pierwotnego zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Przy czym objawy te muszą się utrzymywać przez co najmniej dwa miesiące - bez innej możliwości ich wyjaśnienia. Mogą być one takie same, jak w ostrej fazie choroby lub zupełnie inne.
Objawy post-COVID
Dr Michał Sutkowski zwracał uwagę na długofalowe skutki przebycia COVID-19 u części pacjentów. - Potrzeby są przeogromne. Niestety cześć osób po pandemii ma tzw. post-COVID, czyli różnego rodzaju objawy, nie tylko pulmonologiczne, które występują już trzy miesiące po przechorowaniu COVID i które bardzo długo występują, przez kolejne dwa miesiące, a czasami mają charakter wręcz trwały - zaznaczył.
Potencjalne powikłania COVID-19
- Dotyczy to różnych układów i sytuacji, czasami nawet niezbyt groźne przechorowanie powoduje, że też mamy problemy pulmonologiczne. Najczęściej dotyczyło to pacjentów wtedy, kiedy COVID był najgroźniejszy, w fazie alfa, beta, delta. Omikron jest zdecydowanie łagodniejszą formą, obserwujemy mniej problemów, ale dla niektórych jest to potencjalnie choroba z powikłaniami, potencjalnie śmiertelna, która oprócz post-COVIDU daje wiele innych objawów; neurologicznych, kardiologicznych, naczyniowych, zatorowo-zakrzepowych, choć przeważają pulmonologiczne -wyjaśniał gość audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
Długotrwałym skutkiem COVID-19 są zaburzenia nastroju, tzw. mgła mózgowa, bóle i zawroty głowy, depresja i stany lękowe, a także zaburzenia rytmu serca, bóle w klatce piersiowej oraz zakłócenia elektrolitowe. Inne objawy to bóle mięśni i stawów, zmiany skórne, zaparcia lub biegunki oraz bóle żołądka. Wciąż jednak wykrywane są kolejne odlegle skutki COVID-19.
- WOŚP 2024. Dr Libura: za szybko zapomnieliśmy o osobach, które przeszły COVID-19
- WOŚP 2024 i "Płuca po pandemii". Dr Czajkowska-Malinowska: osób z chorobami płuc będzie przybywać
Dotychczas, w ciągu 31 finałów, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała blisko 2 mld zł i kupiła 71,5 tys. urządzeń. Sprzęt medyczny oznakowany charakterystycznym serduszkiem WOŚP trafił między innymi na oddziały neonatologiczne, noworodkowe, ginekologiczno-położnicze i pediatryczne.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Ewa Wasążnik
Gość: Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Uczelnia Łazarskiego
Data emisji: 28.01.2024
Godzina emisji: 18.33
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA