Podszywają się pod znane osoby i zaufane instytucje. KNF ostrzega w nowej kampanii przed oszustami
Cyberoszuści wykorzystują wizerunki polityków, sportowców, artystów, a także instytucji państwowych i znanych firm. Mogą podszyć się pod dowolny numer telefonu - czytamy na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. W kampanii informacyjnej "Cyberoszustwa inwestycyjne" instytucja prezentuje najczęściej stosowane pułapki i radzi jak nie dać się okraść.
2024-01-29, 13:17
Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w polskim sektorze finansowym (CSIRT KNF) działający w ramach struktur Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) monitoruje zagrożenia pojawiające się w sieci próby oszustwa.
W najnowszej kampanii informacyjnej przestrzegają, że cyberoszuści wymyślają nowe sposoby, by ich działania były skuteczne. Podkreślono, że mimo coraz nowszych metod cel pozostaje ten sam - wyłudzenie od ofiary środków finansowych. Wszystko to dzięki udostępnianych im loginów i haseł do bankowości elektronicznej, danych kart płatniczych czy przelewów robionych bezpośrednio na rachunki oszustów.
Jak nie dać się oszukać?
"Schematy swoich działań oszuści dostosowują do aktualnych trendów oraz sytuacji panującej w kraju i na świecie. Oszuści tworzą nowe scenariusze ataków, a także modyfikują te, którymi posługiwali się wcześniej" - czytamy na stronie KNF.
- Próby wyłudzenia danych kart płatniczych. NASK ostrzega użytkowników jednej z platform
- CERT Polska stara się walczyć z "mitem kłódki". Ekspertka: daje nam złudne poczucie bezpieczeństwa
Eksperci wskazują, że najważniejszym elementem jest umiejętność rozpoznania, że mamy do czynienia z oszustwem. W ramach kampanii przedstawiono informacje o tym jak rozpoznać fałszywą reklamę, najczęstsze schematy działania cyberoszustów, przykładowe sposoby jakie wykorzystują oszuści prowadząc grę psychologiczną, a także poradnik jak ustrzec się przed działaniami oszustów. Ponadto można przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa, a także gdzie i w jaki sposób zgłosić zdarzenia, które wzbudzą niepokój.
Na stronach KNF CSIRT można rozwiązać krótki quiz przedstawiający najczęściej występujące rodzaje oszustw. Każdemu przykładowi towarzyszy wyjaśnienie zastosowanych metod oraz szczegółowo wskazane są elementy, na które należy zwrócić szczególną, by rozpoznać fałszywe treści.
st
REKLAMA
REKLAMA