Rośnie liczba pasażerów korzystających z kolei. Prawie 10-procentowy wzrost

W 2023 roku z usług kolei skorzystało ponad 374,4 miliona osób. To wzrost o 9,4 procent w porównaniu z 2022 roku. Jest to również najwyższa liczba pasażerów w Polsce po 1999 roku.

2024-01-31, 12:00

Rośnie liczba pasażerów korzystających z kolei. Prawie 10-procentowy wzrost
W nowych wagonach pasażerowie skorzystają między innymi z wi-fi, systemu indywidualnego oświetlenia, gniazd elektrycznych i USB. Innowacyjnym rozwiązaniem będzie przestrzeń przeznaczona dla rodziców podróżujących z dziećmi. Foto: Shutterstock/Dizfoto

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w 2023 roku kolej obsłużyła ponad 374,4 miliona pasażerów. W porównaniu z 2022 roku to wynik wyższy o 32,2 mln, czyli  9,4 procent. Na przestrzeni ostatnich lat więcej osób podróżowało pociągami w 1999 roku - 395,2 mln osób, wynika z danych podanych wcześniej przez GUS.

Praca przewozowa wyniosła prawie 25,9 miliarda pasażerokilometrów, co oznacza wzrost o 2,1 miliarda pasażerokilometrów (+8,8 proc.) w ciągu roku. Wartości pracy przewozowej i eksploatacyjnej są rekordowe od czasu prowadzenia statystyk przez Urząd Transportu Kolejowego.

Średnia długość podróży pasażera kolei w zeszłym roku wyniosła ponad 69 kilometrów, czyli nieznacznie mniej niż w 2022 roku.

Pasażerowie wracają na kolej

- Tak dobre wyniki ostatnich lat to sygnał, że kolejowe przewozy pasażerskie wracają na właściwe tory. Rosnąca świadomość potrzeby korzystania z ekologicznych środków transportu, rosnące koszty paliw i korzystne oferty przewoźników - to z pewnością sprawia, że podróż pociągiem zyskuje np. wobec dojazdu samochodem. Jednocześnie potencjał większego wykorzystania kolei jest jeszcze znaczny. Dlatego potrzebne jest dalsze zwiększanie zakresu i jakości usług kolejowych. Rozwój kolei należy postrzegać również w kontekście obszarów do których obecnie pociągiem nie można dojechać  - powiedział prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra.

REKLAMA

W ostatnim miesiącu 2023 roku  z usług kolei skorzystało prawie 31,4 mln pasażerów. W zestawieniu z rokiem wcześniej to wynik wyższy o ponad 2,3 mln osób. To zarazem najwyższa wartość osiągnięta w tym miesiącu od 2012 roku. W grudniu 2023 r. zrealizowana praca przewozowa osiągnęła poziom ponad 2,1 miliarda pasażerokilometrów. Oznacza to wzrost o 9,4 procent w porównaniu do grudnia rok wcześniej.

Zgodnie z tendencją sezonową grudzień pod względem liczby pasażerów był nieznacznie słabszy niż listopad - o ponad 1 milion osób. Natomiast pozostałe parametry w zestawieniu miesiąc do miesiąca osiągnęły wyższe wartości.

Czytaj także:

Przewóz towarów

W 2023 roku kolej przewiozła prawie 231,7 milionów ton towarów, co oznacza, że w porównaniu z 2022 roku ich masa była niższa o prawie 17 milionów ton. Mniejszy spadek rok do roku odnotowały wyniki pracy przewozowej, która wyniosła 61,6 miliarda tonokilometrów - o 0,9 miliarda tonokilometrów mniej niż przed rokiem. Pomimo spadków, łączna wielkość pracy przewozowej z 2023 roku to i tak drugi najwyższy wynik na przestrzeni ostatniej dekady.

REKLAMA

- Słabsze wyniki w transporcie towarów koleją to efekt szerokich następstw wydarzeń związanych z sytuacją w Ukrainie. W tych niepewnych czasach przewagę uzyskają przewoźnicy, którzy w odpowiedni sposób zdywersyfikują swoją działalność o nowe kierunki i strukturę dostaw - komentuje Ignacy Góra.

W grudniu zeszłego roku masa towarów obsłużona przez pociągi towarowe przekroczyła wartość 17,7 miliona ton, co w zestawieniu rok do roku oznacza o 1,2 mln ton mniej.  Średnia odległości przewozu jednej tony ładunku, w grudniu 2023 roku wyniosła ponad  260 kilometrów, czyli o 0,3 kilometra więcej niż rok wcześniej.

Czytaj także:

IAR/Aleksander Pszoniak/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej