Ambasadorowie państw NATO w węgierskim parlamencie. Media: to presja na rząd ws. akcesji Szwecji
Ambasadorowie państw NATO - w tym ambasador RP w Budapeszcie Sebastian Kęciek - pojawili się w poniedziałek w węgierskim parlamencie - zauważają węgierskie media. Ich zdaniem było to wyrazem presji na rząd Viktora Orbana w sprawie akcesji Szwecji do Sojuszu.
2024-02-05, 22:21
Ambasadorowie państw Sojuszu Północnoatlantyckiego obserwowali nadzwyczajne posiedzenie parlamentu zwołane przez opozycję i zbojkotowane przez rządzące partie Fidesz i KDNP. Wobec braku posłów koalicji na sali nie zebrano kworum potrzebnego do przeprowadzenia głosowania.
Ambasadorowie państw NATO w węgierskim parlamencie
Na galerii w sali posiedzeń parlamentu pojawiło się 16 dyplomatów państw NATO, m.in. z Polski, USA, Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Litwy, Norwegii, Rumunii i Słowacji.
Ambasador USA David Pressman podkreślił po posiedzeniu, że premier Węgier Viktor Orban obiecał wezwać parlament do głosowania w sprawie Szwecji przy pierwszej nadarzającej się okazji. - Dziś mieli okazję to zrobić - powiedział Pressman.
Portal 24.hu komentuje, że swoją obecnością dyplomaci państw NATO chcieli wywrzeć presję na Orbana, aby sfinalizować proces przystąpienia Szwecji do Sojuszu.
REKLAMA
Z kolei prorządowy dziennik "Magyar Nemzet" pisze o "większej presji ze strony USA niż kiedykolwiek wcześniej", a obecność Pressmana w parlamencie porównuje do kontroli z czasów okupacji sowieckiej na Węgrzech.
Węgry ostatnim krajem, który nie wydał zgody na przystąpienie Szwecji do NATO
Po dopełnieniu w drugiej połowie stycznia wszystkich formalności przez Turcję Węgry są ostatnim państwem NATO, które wstrzymuje akcesję nordyckiego kraju.
"Ratyfikacja przystąpienia Szwecji do NATO może nastąpić na początku zwykłej sesji parlamentarnej, ale będzie to wymagało spotkania obu premierów w Budapeszcie" - napisał w poniedziałek na Facebooku Mate Kocsis, lider frakcji parlamentarnej Fideszu.
Węgierski parlament zbierze się dopiero pod koniec lutego
Orban zaprosił 23 stycznia szefa szwedzkiego rządu Ulfa Kristerssona do Budapesztu w celu "wzmocnienia stosunków dwustronnych między Węgrami i Szwecją poprzez pogłębienie wzajemnego zaufania".
REKLAMA
Kristersson stwierdził, że jest gotów odwiedzić Budapeszt, ale dopiero po tym, jak węgierski parlament zagłosuje za przystąpieniem jego kraju do NATO.
Na głosowanie w tej kwestii trzeba będzie poczekać przynajmniej do końca lutego, kiedy rozpoczyna się wiosenna sesja parlamentu.
- "Cierpliwość USA jest na wyczerpaniu". Amerykańscy senatorowie zwrócili się do Viktora Orbana
- UE przyjęła pakiet pomocy dla Ukrainy. Poparły go też Węgry. "Orban wiele uzyskał"
Posłuchaj
IAR/PAP/jmo
REKLAMA
REKLAMA