Wojna na Ukrainie. Ogromne wsparcie Caritas. "Pomoc dla miliona osób"

2024-02-22, 16:26

Wojna na Ukrainie. Ogromne wsparcie Caritas. "Pomoc dla miliona osób"
W 2023 r. Caritas Polska przekazała pomoc rzeczową dla ponad 1 mln Ukraińców. Foto: Caritas Polska

W 2023 roku pomoc rzeczową Caritas Polska otrzymało ponad 1 mln Ukraińców - w tym 570 tys. osób na Ukrainie i 500 tys. uchodźców w Polsce. W 28 Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Polsce wsparcie otrzymało 57,5 tys. potrzebujących, z czego 30 proc. to były dzieci.

24 lutego minie druga rocznica zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.

- Wojna nie może nam spowszednieć. Naród ukraiński ciągle potrzebuje naszej solidarności. Nie możemy stać się obojętni. Pomoc, która dociera do najbardziej potrzebujących jest konieczna - powiedział PAP dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Ocenił, że "ludzie w Ukrainie potrzebują dziś wsparcia może nawet bardziej niż na samym początku wojny". - W mediach widzimy obrazy przede wszystkim z dużych miast, ale o wiele gorzej jest w mniejszych miejscowościach, gdzie potrzebne jest po prostu wszystko - powiedział ks. Iżycki.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 28 Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Polsce wsparcie otrzymało ponad 92 tys. osób z Ukrainy, z tego w 2023 r. - 57 tys. 500 potrzebujących. 30 proc. tej grupy stanowiły dzieci - poinformował PAP Caritas Polska.
Obecnie organizacja oferuje pomoc długofalową i kompleksową.

Wojna na Ukrainie. Pomoc Caritas

- W drugim roku pomocy skupiliśmy się na obszarach związanych z integracją, czyli nauką języka polskiego, obszarem rynku pracy i integracją ze społecznością polską - powiedziała Renata Makuch, koordynatorka Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie.

Jak zaznaczyła, "uczymy osoby nie tylko, żeby umiały się porozumieć, ale przede wszystkim zadbać o siebie". - Nic tak nie działa na drodze do samodzielności budująco jak posiadana przez siebie praca, stały zarobek - to jest podstawowy element do tego, żeby czuć się samodzielnym - dodała.

Caritas troską objął także seniorów i osoby z niepełnosprawnością, które przez działania wojenne straciły dostęp do infrastruktury i specjalistów.

- W drugim roku pomocy przy każdym Centrum utworzyliśmy zespoły mobilne, dzięki którym pomoc niesiona w centrach dociera do osób wykluczonych między innymi ekonomicznie, zdrowotnie czy komunikacyjnie - powiedział PAP Michał Korzeniowski, kierownik Działu ds. Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska.

Ukraina. Zajęcia edukacyjne dla dzieci od Caritas

W Centrach prowadzone są m.in. zajęcia edukacyjne dla dzieci, wspierające ich w odnalezieniu się w polskim systemie oświaty.

- Organizowane są zajęcia artystyczne, wycieczki, wizyty w muzeach i kinach. Poza tym organizujemy pobyty wytchnieniowe dla dzieci i ich opiekunów, żeby chociaż na chwilę odpocząć i zacząć radzić sobie z traumatycznymi doświadczeniami wojny - powiedziała zastępca dyrektora Caritas Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska.

Poinformowała, że w Polsce przebywają także ukraińskie dzieci z pieczy zastępczej, którymi opiekuje się Caritas. "Prowadzimy szkołę dla przebywających tam dzieci, żeby dostosować program do ich potrzeb i zapewnić wsparcie psychologiczne, bez konieczności dalekich dojazdów do kilku różnych szkół polskich" - powiedziała Jarosz-Jarszewska.

Pomoc ludziom w Ukrainie świadczona jest za pośrednictwem dwóch dużych akcji: "Paczka dla Ukrainy" i "Rodzina Rodzinie". W ramach pierwszej Caritas Polska przekazuje najpotrzebniejsze rzeczy osobom na Ukrainie. Paczki przechodzą za pośrednictwem prowadzonych przez Caritas hubów do Lwowa, skąd są dystrybuowane na całą Ukrainę.

- Tylko w grudniu 2023 r., z powodu zimy, w ramach akcji Paczka dla Ukrainy, przygotowano ok. 16 ton darów o wartości blisko miliona złotych – przekazała organizacja.

W październiku 2022 r. Caritas Polska rozpoczęła programu Rodzina Rodzinie. Początkowo obejmował on ponad 620 rodzin w diecezji kijowsko-żytomierskiej, natomiast obecnie obejmuje także diecezję charkowsko-zaporską.

Ogromne wsparcie Caritas dla walczącej Ukrainy

Od 24 lutego 2023 r. w ramach programu Rodzina Rodzinie pomoc otrzymało 1100 rodzin (3000 osób), z tego w diecezji kijowsko-żytomierskiej 597 rodzin (1470 osób) a w diecezji charkowsko-zaporskiej - 510 rodzin (1519 osób). Budżet wsparcia od października 2022 do grudnia 2023 r. wyniósł 10,3 mln złotych.

- Wsparcie kierowane jest przede wszystkim do rodzin mieszkających w obszarach, do których nie dociera żadna inna pomoc. Są to rodziny wielodzietne, rodziny z osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi, matki samotnie wychowujące dzieci, których mężowie zostali wzięci do niewoli lub zginęli na wojnie, rodziny, które uciekły z okupowanych terenów i doświadczające bezpośrednich skutków działań wojennych - powiedział dyrektor Caritas Polska.

- W pierwszym półroczu 2024 r. Caritas programem Rodzina Rodzinie planuje objąć 1000 rodzin (ok. 3000 osób), z tego 300 rodzin (900 osób) w diecezji kijowsko-żytomierskiej, 500 rodzin (1500 osób) w diecezji charkowsko-zaporskiej oraz 200 rodzin (600 osób) w diecezji lwowskiej. Budżet tego wsparcia ma wynieść 7,6 mln złotych - poinformował PAP Caritas Polska.

pap/as

Polecane

Wróć do strony głównej