Protesty rolników. Ukraina proponuje pięciopunktowy plan odblokowania granicy z Polską

2024-02-23, 21:50

Protesty rolników. Ukraina proponuje pięciopunktowy plan odblokowania granicy z Polską
Ukraina proponuje pięciopunktowy plan odblokowania granicy z Polską. Foto: PAP/Michał Meissner

Strona ukraińska przedstawiła pięciopunktowy plan odblokowania granicy polsko-ukraińskiej. W przeciwnym razie Ukraina zapowiada kroki przeciw Polsce.

Plan omówił premier Ukrainy Denys Szmyhal, który przyjechał na granice polsko-ukraińską. Jest ona blokowana przez polskich rolników, którzy domagają się między innymi zakazu importu do Polski ukraińskiego zboża.

Delegacja chciała omówić sytuację z polskim rządem, ale przedstawiciele gabinetu Donalda Tuska - zgodnie z zapowiedziami szefa rządu - nie przybyli na granicę.

Jak powiedział portalowi PolskieRadio24.pl wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak, Polska nie będzie rozmawiać z Ukraińcami na granicy. Wczoraj premier Tusk mówił, że do spotkania międzyrządowego dojdzie 28 marca w Warszawie.

Prezentując plan odblokowania granicy polsko-ukraińskiej, premier naszego wschodniego sąsiada Denys Szmyhal stwierdził, że temat powinien zostać rozwiązany wcześniej przed 28 marca.
"W przeciwnym razie Ukraina zastrzega sobie prawo do zastosowania równoważnych środków na przejściach granicznych" - czytamy w planie.

Polsko-ukraiński spór o produkty rolne

Jeden z punktów programu zakłada stworzenie trójstronnej komisji, której członkami byłyby Ukraina, Polska i Komisja Europejska. Jej pracami mieliby kierować ministrowie rolnictwa Polki i Ukrainy oraz reprezentant Komisji Europejskiej. Celem prac komisji ma być rozwiązanie polsko-ukraińskiego sporu wokół produktów rolnych.

Kolejny punkt planu mówi o tym, że Ukraina zgadza się na proponowane przez Komisję Europejską ograniczenia w eksporcie produktów rolnych. Mają one dotyczyć drobiu, jaj i cukru. Ukraina zgadza się też z propozycją eksportu tych towarów do Unii Europejskiej bez kontyngentów i ceł w ilościach nie większych niż średnia w 2022 i 2023 roku. W razie wzrostu eksportu ograniczenia mogą zostać przywrócone.

"Jesteśmy również gotowi kontynuować mechanizm weryfikacji eksportu zbóż, kukurydzy, słonecznika i rzepaku. Oznacza to, że te cztery grupy towarów nie trafią na polski rynek bez polskiej zgody" - napisano w propozycji strony ukraińskiej.

Import produktów rolnych

Strona ukraińska zwróciła się do Komisji Europejskiej z dwoma kolejnymi propozycjami: wprowadzenia dodatkowych ograniczeń i wzmocnienia monitoringu importu produktów rolnych z krajów trzecich do Unii Europejskiej, tak jak ma to obecnie miejsce w przypadku Ukrainy. Przedstawiciele Ukrainy wezwali też do uruchomienia wspólnej kontroli na granicy między Ukrainą a wspólnota europejską i zaproponowali rozszerzenie pilotażowego projektu wymiany informacji celnych.

Czytaj także:

Autorzy planu podkreślają, że blokowanie granicy polsko-ukraińskiej przez polskich rolników wykroczyła poza blokadę związaną ze wwożeniem ukraińskiego zboża do Polski. Szef ukraińskiego rządu stwierdził, że obecnie ta blokada zagraża bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy.

"Jesteśmy wdzięczni polskiemu rządowi za jasne stanowisko w sprawie transportu przez granicę amunicji, sprzętu wojskowego, pomocy humanitarnej i środków medycznych. Uważamy, że takie podejście powinno zostać rozszerzone na paliwo, które jest niezwykle ważne dla Ukrainy" - argumentował.

Ukraina z zadowoleniem przyjęła inicjatywę premiera Donalda Tuska, aby włączyć przejścia graniczne z Ukrainą i odpowiednie odcinki linii kolejowej do listy infrastruktury krytycznej.

"Ze swojej strony ukraiński rząd również podjął odpowiednie decyzje, aby uznać przejścia graniczne z naszymi zachodnimi sąsiadami za infrastrukturę krytyczną" - napisano w jednym z punktów planu.

IAR,pkur

Polecane

Wróć do strony głównej