Gen. Andrzejczak: czas nie gra na naszą korzyść. Za kilka lat Rosja może być egzystencjalnym zagrożeniem

2024-02-24, 11:09

Gen. Andrzejczak: czas nie gra na naszą korzyść. Za kilka lat Rosja może być egzystencjalnym zagrożeniem
Gen. Rajmund Andrzejczak: Rosja jest w stanie przez 2-3 lata zbudować potencjał blisko naszych granic, który będzie stanowił egzystencjalne zagrożenie. Foto: Shutterstock / VLADJ55

- Przy obecnej dynamice, Rosja jest w stanie przez 2-3 lata zbudować potencjał blisko naszych granic, który będzie stanowił egzystencjalne zagrożenie. Czas nie gra na naszą korzyść - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Rajmund Andrzejczak, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. 

Mijają dwa lata pełnoskalowej wojny w Ukrainie, największego konfliktu zbrojnego w Europie od 1945 roku. Wiele związanych z nią wydarzeń na trwale zapisze się na kartach historii - od bohaterskiej obrony Kijowa i krwawych walk o Bachmut, po rosyjskie zbrodnie i marsz Prigożyna na Moskwę. 

Wielu ekspertów zwraca uwagę, iż w ciągu kilku lat Rosja może odbudować swój potencjał militarny na tyle, aby zagrozić państwom NATO, w tym Polsce. 

- Najbardziej niepokoi to, że Rosja i jej gospodarka przeszły na tryby wojenne, a jej społeczeństwo jest psychologicznie zmilitaryzowane, zaczyna akceptować straty. To jest coś naprawdę niebezpiecznego - powiedział gen. Rajmund Andrzejczak.

Gość PR24 wskazał na konieczność wzmocnienia naszej obronności. - Nie możemy, patrząc na to, co się dzieje w Rosji, produkować amunicji w rytmie ekonomiczno-pokojowym - stwierdził. 

Duże możliwości odbudowy potencjału militarnego Rosji

Zaznaczył jednak, że w tej chwili nie ma przesłanek, które wskazywałyby na to, że Kreml chce najechać Polskę zbrojnie. - Nie widzę sygnałów wskazujących na to, żeby Rosjanie mieli wjechać do Warszawy dywizjami pancernymi. Ale jeżeli zwiększą swoje wpływy polityczne, a także nasilą działania w zakresie energetyki i w cyberprzestrzeni, to wytworzą pęknięcie w NATO-owskiej spójności - podkreślił.

Jego zdaniem Moskwa ma duże możliwości odbudowy swojego potencjału militarnego. - Przy obecnej dynamice, Rosja jest w stanie przez 2-3 lata zbudować potencjał blisko naszych granic, który będzie stanowił egzystencjalne zagrożenie. Czas nie gra na naszą korzyść - powiedział generał.

Odniósł się także do kwestii pomocy wojskowej dla Ukrainy i postaw niektórych polityków, którzy nie są skłonni do wysyłania broni ukraińskiemu państwu, bo boją się odwetu Rosjan.

- Rosjanie nie potrzebują być sprowokowani. To jeden z mitów. Kreml po prostu prowadzi swoją politykę. Wcześniej baliśmy się czy można wysłać Ukraińcom samoloty, czołgi czy HIMARS-y, bo to rozzłości Rosję. Dziś to wszystko na Ukrainie funkcjonuje - zaznaczył gen. Rajmund Andrzejczak.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Gen. Rajmund Andrzejczak o wojnie w Ukrainie i zagrożeniu ze strony Rosji (Temat dnia/Gość PR24) 47:24
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: gen. Rajmund Andrzejczak (były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego)

Data emisji: 24.02.2024

Godzina emisji: 10.06

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej