Druga rocznica pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Wymowna manifestacja przed ambasadą Rosji w Warszawie

Przed ambasadą Rosji w Warszawie ustawiono setki krzyży z nazwiskami ofiar agresji na Ukrainę. Instalacja pojawiła się w drugą rocznicę rosyjskiej napaści.

2024-02-24, 15:03

Druga rocznica pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Wymowna manifestacja przed ambasadą Rosji w Warszawie
Instalacja artystyczna przed Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Foto: PAP/Marcin Obara

Na chodniku przed wjazdem na teren rosyjskiej ambasady przy ul. Belwederskiej w Warszawie pojawił się szpaler drewnianych krzyży z imionami i nazwiska ofiar oraz ich wiekiem. Pod każdym takim epitafium umieszczono napis "killed by Russians" czyli "zabity przez Rosjan". 

W tle ustawiono makiety zrujnowanych budynków, symbolizujące zrównanie z ziemią przez Rosjan ukraińskie miasta. To m.in. Irpień, Mariupol czy Bachmut.

Po południu przed ambasadą zaplanowano jeszcze dwa zgromadzenia, a także przemarsz z Belwederskiej przed Sejm. 

Druga rocznica napaści Rosji. Protest w Berlinie

Protest odbywa się też m.in. przed ambasadą Rosji w Berlinie. Są kwiaty, zdjęcia ofiar wojny i ukraińskie flagi. Pojawił się tam też duży napis "Dekada Terroru".

REKLAMA

Białe, wysokie na metr litery za tło mają budynek rosyjskiej ambasady. Autorką napisu "Dekada Terroru" jest mieszkająca od sześciu lat w Berlinie Polina Stanuszko.

- Wielu ludzi myśli, że ta wojna trwa od dwóch lat, ale Rosja już w 2014 anektowała Krym i weszła na wschodnią Ukrainę. Dlatego chciałam tą artystyczną formą zachęcić ludzi do rozmowy - powiedziała.

Rosyjska ambasada stoi przy alei Unter der Linden, między bramą Brandenburską a Wieżą Telewizyjną. Są tu jednak nie tylko turyści.

- Często tu przychodzimy, ale dziś musieliśmy tu być, bo mijają dwa lata, od kiedy Putin wkroczył do Ukrainy - usłyszał reporter Polskiego Radia od owiniętej ukraińską flagą mieszkanki Berlina.

REKLAMA

Wojna w Ukrainie. Atak 24 lutego

24 lutego 2022 roku wojska Putina, gromadzone przy ukraińskiej granicy od jesieni 2021, ruszyły do natarcia. Atak nastąpił także z terytorium Białorusi. Było to spotęgowanie rosyjskich działań z 2014 roku - aneksji Krymu i wojny na wschodzie Ukrainy.

Przez dwa lata pełnoskalowej wojny zginęło tysiące ludzi, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.

Posłuchaj

Blisko milion około obywateli Ukrainy korzysta z ochrony czasowej w Polsce - mówi Paweł Siedlecki z MSWiA (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/fc


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej